Bota

Covid-19 në botë/ Shkon mbi 29 milionë bilanci i të infektuarve, India shënon numrin më të lartë të rasteve të reja

 • New York Times: A do të jetë ky një vit i humbur për fëmijët në Amerikë?
 • Bilanci i personave të infektuar me Covid-19 vazhdon të rritet, ku në total ka mbi 29 milionë të infektuar në të gjithë botën. Ndëkohë që kanë vdekur 939,289 njerëz dhe janë shëruar 21,546,862 të tjerë.
  Featured image of article: Covid-19 në botë/ Shkon mbi 29 milionë bilanci i të infektuarve, India shënon numrin më të lartë të rasteve të reja Foto ilustruese

  SHBA-ja vazhdon të renditet e para me numrin më të lartë të infektimeve ku shifra në total ka shkuar në 6,788,147, ndërsa numri i personave që kanë ndërruar jetë është 200,197.

  India renditet e dyta për numrin e viktimave në mbarë botën, ndërkohë që numri vijon të rritet, ku vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 2,325 raste të reja dhe shifra në total, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar mbi 5 milionë.

  Gjithashtu Meksika është një nga vendet me numrin me të lartë të të infektuarve nga virusi, ku gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar mbi 4,771 të infektuar dhe mbi 629 të vdekur. Shifra në total e infektimeve është 676,487, ndërsa numri i personave që kanë ndërruar jetë është 71,678.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ndërkohë gjendja në Evropë  vazhdon të jetë problematike, ku vende si Spanja, Franca, Italia e Gjermania ditë pas dite shënojnë një numër të lartë rastesh të reja.

  Burimi:  TheGuardian

  K.A/Dosja.al

  • 12:23

   India në ‘luftën’ e ashpër me Covid-19, brenda 12 ditëve regjistrohen 1 milion raste të reja me Covid-19

   Foto ilustruese

   India është një nga vendet më të prekura nga Covid-19 në gjithë botën, ku renditet e dyta, pas SHBA-së. Në 24 orët e fundit India ka shënuar mbi 2,325 raste të reja me koronavirus duke e çuar numrin e përgjithshëm të të sëmurëve në mbi 5 milionë, ndërkohë  82,091  njerëz kanë ndërruar jetë.  Rreth 6% e gati 1 milion rasteve aktive të Indisë kanë nevojë për oksigjen. India është vendi me rritjen më të shpejt në botë, ku përgjatë 12 ditëve ajo ka shënuar 1 milion raste të reja me Covid-19.  Ndërkohë në të gjithë botën shifra e të infektuarve më Covid-19, po shkon afro 30 milionë.

  Shto Koment