Politike

COVID-19 ndryshon planin e qeverisë/ Rama: Nuk i bëjmë dot të gjitha, por deri për Vitin e Ri do të ndërtojnë banesat individuale në Thumanë

VIDEO
Rama deklaroi se deri më Vitin e Ri do të përfundojë ndërtimi i banesave individuale më Thumanë.
Featured image of article: COVID-19 ndryshon planin e qeverisë/ Rama: Nuk i bëjmë dot të gjitha, por deri për Vitin e Ri do të ndërtojnë banesat individuale në Thumanë Edi Rama

Durrës- Kryeministri Edi Rama njoftuar mesditën e sotme se ka nisur rindërtimi i banesave në zonën e Thumanës, të cilat u shembën gjatë tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar. Nisja e punimeve është inspektuar nga vetë kryeministri, ku ka qenë i pranishëm edhe ministri për Rindërtim, Arben Ahmetaj.

Kreu i qeverisë tha se puna duhet të vijojë me një ritëm të shpejtë, tre turne në ditë, në mënyrë që banorët e prekur nga tërmeti të festojnë Vitin e Ri në shtëpitë e tyre të reja. Rama theksoi se deri për Vitin e Ri do  të ndërtohen me patjetër banesat individuale në Thumanë, ndërsa për ndërtimin e banesave kolektive nuk deklaroi gjë.

“Duhet të bëjmë çmos që ta çojmë drejt Vitit të ri me sukses. Ndoshta nuk i bëjmë do të gjitha, me tre turne do punojnë, por të paktën banesat individuale do duhet të bëhen.”, tha Rama.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë në një postim në Facebook, ku ka shpërndarë edhe një video nga inspektimi Rama shprehet: TiNukDoJeshKurrëVetëm🟢 THUMANË – NISIM RINDËRTIMIN😀 *të gjithë ata që janë në çadra a në shtëpi me qera, do t’i kthejmë në shtëpia të reja, më të mira, më të forta e më të bukura dhe pasi të fitojmë luftën që na ka zënë derën, do të përmbushim këtë kryedetyrë njerëzore të këtij viti të jashtëzakonshëm, duke zbatuar me çdo kusht porosinë e Zotit të Madh të Shqiptarëve, për t’u kujdesur deri në fund për ata që tërmeti i goditi më fort🙏”. 

Mbi 1000 persona u lënduan dhe  51 të tjerë humbën gjatë tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar. Tre qarqet që u prekën janë Tirana, Durrësi dhe Lezha. Mijëra banesa u dëmtuan dhe mbi 13 mijë qytetarët u larguan nga shtëpitë e tyre.

J.V/Dosja.al

Shto Koment