Bota

Covid-19 / Mbi 26 milionë të infektuar në të gjithë botën, Spanja shpall gjendjen e jashtëzakonshme, Madriti izolohet pjesërisht

Shifra e të infektuarëve me Covid-19 në gjithë botë ka shkruar mbi 36 milionë, ndërkohë që kanë ndërruar jetë 1,068, 422.
Featured image of article: Covid-19 / Mbi 26 milionë të infektuar në të gjithë botën, Spanja shpall gjendjen e jashtëzakonshme, Madriti izolohet pjesërisht Foto ilustruese

Shifra e të infektuarëve me Covid-19 në gjithë botë ka shkuar mbi 36 milionë, ndërkohë që kanë ndërruar jetë 1,068, 422 persona. Shtetet e Bashkura renditet të parat me numrin më të lartë të infeksioneve, ku gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar mbi 5684 persona të infektuar, duke e çuar numrin në total mbi 7 milionë. Ndërsa, kanë ndërruar jetën mbi 91 njerëz dhe numri në total i vdekje është 217,829 njerëz.

India renditet e dyta, ku çdo ditë po shënon një numër të lartë infeksionesh. Gjatë orëve të fundit  janë shënuar mbi 23,069 njerëz të infektuar dhe shifra në total po i afrohet Shteteve të Bashkura, duke shkuar në 6 milionë. Ndërkohë që kanë humbur jetën mbi 267 persona dhe shifra në total është 106,788 njerëz.

Situata paraqitet problematike dhe në Evropë, ku në vende si Franca, Spanja kanë raportuar mbi 10,000 mijë rastë të reja infeksioni.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Spanja ka shpallur gjendjen e emergjencës, ku Madriti është bllokuar pjesërisht, pasi deri ditën e djeshme, janë regjistruar gjithsej 848,324 raste infektimi me Covid-19, shifër kjo në rritje prej 12,243 që ishte dy dite më parë. Rajoni i Madridit përbën një të tretën e të gjitha rasteve të infektimit në Spanjë. Salvador Illa, ministri kombëtar i shëndetësisë, ka thënë se masat do të qëndronin në vend për dy javë dhe gjithashtu vuri në dukje se qytete të tjera evropiane kishin ndërmarrë veprime të ngjashme, ose më drastike, pavarësisht se kishin norma shumë të ulëta të infektimit.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment