Bota

Covid-19 ka goditur ekonominë në të gjithë botën por këto 5 vende mund t’i rezistojnë kësaj ‘lufte”

Mirëpo pavarësisht kësaj mesa duket disa vende do të kenë aftësinë që mund të rezistojnë përsa i përket ekonomisë.
Featured image of article: Covid-19 ka goditur ekonominë në të gjithë botën por këto 5 vende mund t’i rezistojnë kësaj ‘lufte” Foto Ilustruese

Duke qenë se pandemia e kornavirusit ka gjunjëzuar botën duke marrë më shumë se 1 milionë jetë njerëzish dhe due infektuar qindra të tjerë , kjo pandemi ka goditur rëndë edhe ekonominë në mbarë botën.

Mirëpo pavarësisht kësaj mesa duket disa vende do të kenë aftësinë që mund të rezistojnë përsa i përket ekonomisë.

Sipas një një raportimi nga mediat e huaja këto 5 vende mund t’i bëjnë rezistencë .

Danimarka

Danimarka mund të jetë një nga ekonomitë që do t’i rezistojë me së miri ndikimit të krizës së koronavirusit. Para se  gjithash, Danimarka konsiderohet një vend ekonomikisht dhe politikisht i qëndrueshëm, por në të njëjtën kohë ka qenë në gjendje të reagojë me përpikëri ndaj kërcënimit të pandemisë pasi që prej 11 marsit e gjithë Danimarka është izoluar, janë mbyllur shkollat, universitetet dhe të gjitha muzetë.

Ndërkohë Qeveria mori vendimin që do të paguajë 75% të pagave, ku maksimumi do të ishte rreth 4 mijë euro ndërsa 25% të mbetura do të siguroheshin nga kompanitë. Ndërsa Kryeministri Mette Frederiksen  ka deklaruar se Danimarka po e përballon me sukses këtë gjendjë pasi njerëzit kan zbatuar rregullat dhe kanë ruajtur distancën sociale. Ai ka njoftuar se së shpejti vendi do t’i kthehet normalitetit.

Singapori

Me një prej PBB-së më të lartë për frymë në botë. Singapori  është një nga vendet me një ekonomi dhe politikë mjaft të mirë, po ashtu renditet në një nga vendet me korrupsion më të ulet. Sipas mediave pretendohet se  gjithçka do të shkojë mirë përsa I përket krizës së koronavirusit, pasi ky vend vendosi masa të menjëhershme për parandalimin dhe përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse.

Që në fillim u urdhërua mbyllja e bareve, restoranteve, shkollave por edhe u anuluan të gjitha udhëtimet me shtetet e botës.

Shtetet e Bashkuara

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pavarësisht se janë një nga vendet më të prekura nga koronavirusi dhe në mesin e atyre që kanë reaguar ngadalë për ardhjen e Covid-19 SHBA mbetet një nga vendet me ekonominë më të zhvilluar hde më të fuqishme në botë.

Edhe pse Presidenti Trump reagoi vonë përsa i përket marrjen e masave për parandalimi e koronavirusit, kjo gjendje nuk ka arritur të gjunjëzojë ekonominë e këtij shteti ku ekonomia e tij është më shumë se 2 trilionë dollar.

Rwanda

Vitet e fundit, Ruanda ka përjetuar një fazë të mrekullueshme të rritjes së ekonomisë , duke u bërë shteti i katërt në Afrikë. Ky vend ka përballuar me sukses edhe epideminë e ebolës dhe për këtë arsye ajo është përgatitur paraprakisht edhe për Covid-19. Në këtë vend u bënë furnizimet ne spitale, farmaci dhe njëhkohësisht izoloi të gjithë vendin. Por edhe qytetarët janë treguar shumë të ndërgjegjshëm pasi kanë zbatuar rreguallat me përpikmëri.

Zelanda e Re

Zelanda e Reështë është një nga vendet që ka ekonomi të fuqishme dhe mësohet se mund ta përballoj me sukses pandeminë e Covid-19.

Ajo ishte një nga kombet e para që zbatoi bllokada në kufij, për të shmangur ardhjen e udhëtarëve ndërkombëtarë që nga data 19 mars. Megjithëse një pjesë e madhe e ekonomisë së saj rrjedh nga turizmi dhe eksportet, kjo ndalesë e shkaktuar nga mbyllja e vendit për qëllime parandaluese do të lejojë që Zelanda e Re të riorganizohet.

Burimi:Corriere.it

(A.K.dosja.al)

 

Shto Koment