Bota

Covid-19/ Ish- shefi i shërbimit sekret anglez: Nuk duhet hedhur poshtë teoria se koronavirusi erdhi nga laboratori në Wuhan

Ish-shefi i Shërbimit të Inteligjencës Sekrete në Britaninë e Madhe, Richard Dearlove,  u shpreh se dëshiron një debat më të hapur mbi origjinën e pandemisë së Covid-19 dhe paralajmëron se nuk duhet hedhur poshtë  ideha se virusi mund të ketë ardhur nga një laborator.
Featured image of article: Covid-19/ Ish- shefi i shërbimit sekret anglez: Nuk duhet hedhur poshtë teoria se koronavirusi erdhi nga laboratori në Wuhan Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Kanë kaluar mbi 6 muaj që prej shpërthimit të Covid-19 në Kinë e më pas në mbarë botën, ndërkohë që gjatë kësaj  kohe janë publikuar teori të ndryshme mbi origjinën e virusit. Tashmë ish- shefi i  MI6 ka deklaruar se teoria që virusi COVID-19 ka ardhur nga laboratori i Wuhanit të Kinës nuk duhet të hidhet poshtë.

Kjo ndërhyrje vjen pasi një ekip shkencëtarësh nga OBSH udhëtuan drejt Kinës këtë javë për të hetuar origjinën e sëmundjes që ka vrararë mbi  536 mijë njerëz në mbarë botën.

Ish-shefi i Shërbimit të Inteligjencës Sekrete në Britaninë e Madhe, Richard Dearlove,  u shpreh se dëshiron një debat më të hapur mbi origjinën e pandemisë së Covid-19 dhe paralajmëron se nuk duhet hedhur poshtë  ideha se virusi mund të ketë ardhur nga një laborator.

Richard Dearlove flet i bindur se virusi që shkakton COVID-19 ishte krijuar rastësisht nga laboratori në qytetin kinez, Wuhan,  vend në të cilin u  identifikuan viktimat e para.

Mendimi i tij bie ndesh me një pikëpamje mbizotëruese midis ekspertëve shkencorë, si dhe komuniteteve të inteligjencës amerikane dhe britanike që koronavirusi SARS-CoV-2 nuk ishte krijuar nga njeriu.

“Unë pajtohem me teorinë se është një strategji e Instituti të virologjisë në Ëuhan. Unë nuk po them asgjë tjetër përveçse  ishte rezultat i një aksidenti dhe se virusi është pasojë e eksperimenteve të fitimit të funksionit që janë kryer në Ëuhan, të cilat unë nuk mendoj se janë veçanërisht të keq.”– u shpreh Richard, i cili shërbeu si drejtues i Shërbimit të Inteligjencës Sekrete, MI6, midis 1999 dhe 2004.

Richard po i referohej një lloj studimi shkencor që mund të kryhet për të modifikuar viruset.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ekziston një grumbullim i provave që kjo është diçka që duhet të diskutohet hapur në komunitetin shkencor. Nëse do të bëjmë një hetim në Mbretërinë e Bashkuar,  e cila jam i sigurt se do të ndodhë, në lidhje me pandeminë dhe politikën e qeverisë, do të duhet të fillojë me shkencën. Nga ka ardhur në të vërtetë ky virus?”-  tha ai.

Ata besojnë se ndoshta virusi është përhapur nga një kafshë, ku i dyshuari kryesor është lakuriqi i natës që mund të ketë infektuar më pas njeriun.

Nuk ka dyshim se kjo ishte një ngjarje natyrore.”- u shpreh  Dr Rachael Tarlinton, profesoreshë  e asociuar e virologjisë veterinare në Universitetin e Nottingham.

“Teoritë krijimit të virusit qëllimisht, duket se janë një formë e ‘të menduarit magjik”,  një zgjidhje e thjeshtë për një problem kompleks.Fatkeqësisht jeta reale thjesht nuk funksionon në këtë mënyrë, manipulimi i viruseve në laborator për të ndryshuar patogjenitetin e tyre është në të vërtetë mjaft i vështirë dhe i paparashikueshëm dhe çdo grup që kishte aftësinë për të punuar në diçka si kjo do të ishte e vështirë. Ne e dinim që derdhja nga kafshët ishte një rrezik … Virusi mund të ketë kaluar nëpër një specie të ndërmjetme në rrugën e tij në popullatën njerëzore nga lakuriqët, por ne kurrë nuk mund të dimë se cila kafshë ishte kjo – kandidatët përfshijnë pangolins dhe mishngrënës të vegjël si civets palme ose mongooses. Fatkeqësisht ne nuk mund të kthehemi pas në kohë dhe të fillojmë monitorimin nga para shpërthimit, kështu që ne kemi vetëm mostra shumë të lezetshme për të provuar dhe punuar këtë.”- tha ajo.

Burimi: Sky.news

A.C/Dosja.al

Shto Koment