Bota

“COVID-19 është ndëshkim nga Allahu”, arrestohet 38-vjeçari në Itali, përhapte ide ekstremiste në rrjetet sociale

Në Facebook, ku ai kishte rreth 2,000 ndjekës, i riu përhapte shumë imazhe të dëshmorëve të ISIS, dhe shumë foto të fëmijëve të vdekur islamikë, si një stimul për të sensibilizuar të rinjtë që ti bashkoheshin nismës së tij.
Featured image of article: “COVID-19 është ndëshkim nga Allahu”, arrestohet 38-vjeçari në Itali, përhapte ide ekstremiste në rrjetet sociale

ITALI-  Shteti italian ka vënë në pranga Nicola Ferrarën dje në mëngjes, pasi akuzohet se ka nxitur terrorizmin përmes rrjeteve sociale. Ferrara me origjinë nga Bari, jetonte në Milano, ku ishte konventuar në besimtar musliman dhe në vitin 2015 ishte veteëquajtur “Issa” (emër i njërit nga profetëve të Islamit).

Në rrjetet sociale, ai ka shfaqur shpesh statuse dhe foto duke përdorur gjuhë “mizore dhe të ashpër”, e përdorur me vite nga ISIS për të nxitur pasuesit e tij për të kryer akte terrorizmi. Fjalë si “therje, preu kokën, gjuaj jobesimtarët”.

Në Facebook, ku ai kishte rreth 2,000 ndjekës, i riu përhapte shumë imazhe të dëshmorëve të ISIS, dhe shumë foto të fëmijëve të vdekur islamikë, si një stimul për të sensibilizuar të rinjtë që ti bashkoheshin nismës së tij.

Ai ka thënë se gjithçka e bëjnë dëshmorët , e bëjnë në emër të Allahut dhe shton se koronavirusi ishte “një dhuratë” e duhur për Profetin, duke nxiti për t’u bashkuar xhihadit kundër të gjithë jobesimtarëve. (atyre që s’besojnë në Islam).

“Ejani vëllezër, shkoni drejt vdekjes, ju që jeni të guximshëm. Ejani dhe vishni një ngarkesë me eksplozivë, vraponi dhe shpërthejeni, kështu që vdekja është më e mirë dhe fati është më i mirë”, ka shkuar Ferrara. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjithashtu ai është parë të mbledhë një grup të rinjsh në një qendër  të njohur si baza “Al Nur “në Milano ku ai praktikonte ritet e faljes së muslimanëve.

Gazetari italian Vittorio Sgarbi, ka komentuar me nota humori ngjarjen ku thotë se ky ndryshim nga i riu ka ndodhur pasi ka ngatërruar orekietet me qebapin.

“Por si mundet që një puljez 38 vjeç, nga Bari, të kthehet në një militant të Isis dhe të ndryshojë emrin nga Nikola në Isa? E kjo gjë ndodh kur i zëvendëson orekietet me qebapit.”,-shkruan Sgarbi. 

Ferrara ka qenë pjesë e Ushtrisë Italiane dhe ka marrë pjesë dhe në një mision shpëtimi në Shqipëri në fillim të viteve 2000, në vitin 2010 u kthye në Milano dhe në mënyrë të pavaruar u kthye në fenë musliamane. Më pas, kontaktet me disa rekrutuesë të cilët predikonin islamin e dhunshëm, (Ghassen Hammami dhe El Mahdi Halili) e andaj, idetë e tij anuan më shumë ndaj veprimeve terroriste.

(k.a;f.g/Dosja.al)

Shto Koment