Aktualitet

Covid-19/ 6 raste të reja me koronavirus, 1004 të infektuar në Shqipëri, raste në Tiranë e Shkodër

VIDEO
6  raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit. Numri total i të infektuarve ka shkuar në 1004. Ndërkohë janë shënuar 32 viktima. Lajm i mirë është se 795 të prekur janë shëruar. Aktualisht në vend ka 177 raste aktive.
Featured image of article: Covid-19/ 6 raste të reja me koronavirus, 1004 të infektuar në Shqipëri, raste në Tiranë e Shkodër Eugena Tomini, ISHP

TIRANË- Ministria e Shëndetësisë bëri me dije ditën e sotme se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar me COVID-19 ,6 persona të tjerë duke e çuar në 1004 totalin. Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në ISHP, Eugena Tomini ka bërë me dije se numri i të shëruarëve në 24 orët e fundit është 6, po aq sa numri i të infektuarëve. Ndërsa harta është zgjeruar me 4 raste në Tiranë dhe 2 në Shkodër.

Njoftimi i ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Mbështetur në strategjinë e lehtësimit të masave mbi kriteret e rasteve të shtruara në spital, rasteve që kërkojnë trajtim në terapi intensive, rasteve të humbjeve të jetës, situata ka qenë e qëndrueshme, përkundrejt 14 ditëve të vlerësimit të saj. Kurba epidemike në Shqipëri ka qenë e butë dhe e qëndrueshme. Hetimi i thelluar epidemiologjik ka treguar luhatje ditore të rasteve në dy javët e fundit.

Situata në spitalin infektiv paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht po trajtohen 16 pacientë, ndërsa 4 prej tyre janë në terapi intensive. Numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin sot ka kaluar mbi 1 mijë. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 6 raste pozitivë. 4 raste janë në Tiranë dhe 2 në Shkodër, kryesisht kontakte të rasteve të mëparshme pozitive, por edhe raste në proces hetimi epidemiologjik. Po aq sa numri i të prekurve është edhe numri i të shëruarve gjatë 24 orëve të fundit. 6 raste janë të shëruar në 24 orët e fundit. Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike. Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Nga fillimi i epidemisë rreth 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar. Fatkeqësisht 32 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid19, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar distancimin fizik dhe higjienen vetjake. Qytetarët nuk duhet të neglizhojnë shenjat e Covid19 si kollë, temperaturë, vështirësi në frymëmarrje. Nëse keni këto shenja telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (25 Maj 2020)

Testime totale 14659

Testime molekulare 13333

Testime serologjike 1326

Raste pozitive 1004

Raste të shëruara 795

Raste Aktive 177

Humbje jete 32 (Qarku Tiranë 19, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë 59

Durrës 53

Krujë 27

Shkodër 12

Berat 10

Kamëz 9

Fier 4

Elbasan 1

Mirditë 1

Korçë 1

A.S;A.C/Dosja.al 

Shto Koment