Aktualitet

377 të infektuar dhe 116 të shëruar/ 16 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit, MSH: Tirana, Shkodra e Hasi s’respektuan distancimin social!

VIDEO
MSH konfirmoi 21 viktima, përfshirë këtu trajnerin e boksit, Skënder Kurti. Lajmi i mirë për sot është se janë 12 persona të shëruar, duke e çuar numrin e atyre që kanë fituar betejën me koronavirusin në Shqipëri në 116.
Featured image of article: 377 të infektuar dhe 116 të shëruar/ 16 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit, MSH: Tirana, Shkodra e Hasi s’respektuan distancimin social! Mira Rakacolli, zv/ministre e Shendetesise

TIRANË– 16 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shkon në 377 numri i të infektuarve. Rritet numri i të prekurve në Tiranë, Shkodër dhe Has. Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli teksa bëri përditësimin e të dhënave ka apeluar sot për më shumë kujdes nga të gjithë qytetarët për të mos ndodhur ajo që po ndodh në këto tri qytete, ku numrat e të prekurve rriten çdo ditë. MSH konfirmoi 21 viktima, përfshirë këtu trajnerin e boksit, Skënder Kurti. Lajmi i mirë për sot është se janë 12 persona të shëruar, duke e çuar numrin e atyre që kanë fituar betejën me koronavirusin në Shqipëri në 116.

NJOFTIMI I PLOTË:

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 175 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 2571 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 377 raste. Janë testuar gjithashtu 11 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të gjithë negativë nga COVID-19. Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 21 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor. Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 116. Pra rreth 30% e të prekurve deri tani rezultojnë të shëruar.

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej. 6 pacientë janë në terapi intensive. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 73 pacientë. Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Has, Berat dhe Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

– Tiranë 177 raste
– Durrës 38 raste
– Lushnje 5 raste
– Elbasan 10 raste
– Fier 26 raste
– Kavajë 8 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë 16 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 44 raste
– Lezhë 14 raste
– Berat 2 rast
– Has 12 raste
– Krujë 5 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 4 raste
– Mirditë 3 raste

Siç shihet, kemi një rritje të numrit të rasteve kryesisht në Shkodër, Tiranë dhe Has, që tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë në komunikimet publike. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e tregojnë edhe shifrat e ditëve të fundit, ku ka raste brenda të njëjtës familje, është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19. Ministria e Shëndetësisë Nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment