Showbiz

“Joker” dhe “Irishman” filmat më të nonimuar për çmimet ‘Oscars 2020’

Ky është edicioni i 92-të me radhë i ndarjes së çmimeve Oscar dhe të mbahet në Dolby Theatre të Los Angelesit.
Featured image of article: “Joker” dhe “Irishman” filmat më të nonimuar për çmimet ‘Oscars 2020’ Ceremonia Oscar

SHBA- Sot do të mbahet ceremonia e çmimeve Oscar, e cila shihet nga miliona njerëz anë e mbanë botës. Të gjitha ceremonitë e ndarjes së çmimeve filmike çonin drejt natës më të madhe në Hollyëood, asaj të Academy Awards që njihet thjesht si “The Oscars”.

Filmat e nominuar për Oscar

Siç është bërë traditë tashmë, para ceremonisë janë shpallet dhe nominimet për filat dhe aktorët që mund të triumfojnë. Ky është edicioni i 92-të me radhë i ndarjes së çmimeve Oscar dhe të mbahet në Dolby Theatre të Los Angelesit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Akademia ka bërë publik dhe filmat më të nominuar, ku në krye qëndron “Joker”, “Irishman”, “1917” dhe “Once Upon a Time”.  Numri i nominimeve për Oscar sipas filmave: “Joker” — 11; “Once Upon a Time In Hollywood” — 10; “The Irishman” — 10; “1917” — 10; “Parasite” — 6; “Marriage Story” 6; “Little Ëomen” — 6; “Bombshell” — 3.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment