Politike

Çlirimi i Tiranës, Basha: Reflektim dhe veprim për të mos lejuar rivendosjen e diktaturës parti-shtet-krim

Basha ka publikuar dhe një foto teksa nderon të rënët dhe shkruan në këtë ditë kërkohet reflektim dhe veprim për të mos lejuar me asnjë çmim rivendosjen e diktaturës parti-shtet-krim.
Featured image of article: Çlirimi i Tiranës, Basha: Reflektim dhe veprim për të mos lejuar rivendosjen e diktaturës parti-shtet-krim Lulzim Basha

TIRANË– Kreu i Partisë Demorkatike, Lulzim Basha ka reaguar për 75-vjetorin e çlirimit të Tiranës. Në një postim në Facebook, Basha shkruan se sot në këtë ditë duhet nderuar të gjithë intelektualët dhe patriotët që u masakruan në ditën që sipas tij ishte vala e terrorit anti-kombëtar komunist në Nëntor 1944.

Lulzim Basha

Basha ka publikuar dhe një foto teksa nderon të rënët dhe shkruan në këtë ditë kërkohet reflektim dhe veprim për të mos lejuar me asnjë çmim rivendosjen e diktaturës parti-shtet-krim.

Nderim përjetë intelektualëve dhe patriotëve të shquar të masakruar në valën e terrorit anti-kombëtar komunist në Nëntor 1944. Sakrifica sublime e mijëra shqiptarëve që u vranë me dhe pa gjyq nga regjimi komunist, kërkon reflektim dhe veprim për të mos lejuar me asnjë çmim rivendosjen e diktaturës parti-shtet- krim!”,  shkruan Basha në Facebook.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dita e sotme e 17 nëntorit ka shënuar 75-vjetorin e Çlirimit të kryeqytetit të Tiranës nga forcat naziste. Zyrtarë të lartë të shtetit dhe të PS-së morën pjesë ne cermoni, ku theksuan kontributin ndaj Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Braçe e Veliaj hodhën akuza mbi opozitën, ndërsa Basha shkoi për homazhe tek të përndjekurit politikë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment