Bota

Aktori amerikan nuk mbëshetet më Trump: SHBA-së i duhet kandidat tjetër

Në një intervistë për Wall Street Journal, aktori dhe regjisori i mirënjohur sinjalizoi se ai mendon se një kandidat tjetër do të ishte zgjidhja më e mirë për Amerikën.
Featured image of article: Aktori amerikan nuk mbëshetet më Trump: SHBA-së i duhet kandidat tjetër Clint Eastwood

SHBA– Aktori amerikan Clint Eastwood nuk do të mbështesë më Presidentin amerikan Donald Trump në zgjedhjet e vitit 2020. Në një intervistë për Wall Street Journal, aktori dhe regjisori i mirënjohur sinjalizoi se ai mendon se një kandidat tjetër do të ishte zgjidhja më e mirë për Amerikën.

“Gjëja më e mirë që mund të bënim është thjesht ta fusim Mike Bloomberg atje.”- tha ai.

Pasi miratoi Mitt Romney dhe mbajti një fjalim të famshëm në Konventën Kombëtare Republikane të vitit 2012 nga vendi ku përfaqësonte Barack Obamën, Eastëood asnjëherë nuk e mbështeti zyrtarisht Trumpin. Në një intervistë për vitin 2016, ai shprehu pakënaqësi me Trump dhe Hillary Clinton, duke thënë se ka biznes shumë qesharak nga të dy palët.

Ai e vlerësoi Trump në atë kohë sepse ishte “mbi diçka” dhe fshehurazi të gjithë lodhen nga korrektësia politike.

“Ne jemi vërtet në një gjeneratë të parë. Të gjithë janë duke ecur mbi guaskat e vezëve. Ne shohim njerëz që akuzojnë njerëzit se janë racist. Kur u rrita, ato gjëra nuk quheshin raciste.”– tha ai.

Tani, ai e ka ndryshuar paksa mendim për Presidentin Donald Trump.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Eastwood gjithashtu preku polemikat rreth personazhit të Olivia Wilde, Kathy Scruggs, në filmin e tij për vitin 2019 “Richard Jeëell”. Ai tregoi se Scruggs, reporterin në jetën reale i cili pretendoi se Jewell vendosi një bombë në Lojërat Olimpike të 1996, dhe kishte lidhje me njerëzit e FBI-së për të marrë informacion. Juristët për Atlanta Journal-Constitution, gazeta në të cilën punoi Scruggs, e quajtën paraqitjen “krejtësisht të rreme dhe të keqe, dhe … jashtëzakonisht shpifëse e dëmtuese.”

Regjisori mbrojti të drejtën e tij për lirinë kinematografike dhe tha se gazeta po përpiqej të zvogëlojë “fajin” e saj për një “histori të pamatur”.

Burimi: variety.com 

A.C/Dosja.al

Shto Koment