Bota

Cikloni “Bulbul” godet Bangladeshin, 10 të vdekur dhe 30 të plagosur, qindra evakuime (FOTO)

Cikloni i quajtur “Bulbul” shkaktoi vdekjen e dhjetë personave, ndërsa raportohet për 30 të plagosur deri më tani.
Featured image of article: Cikloni “Bulbul” godet Bangladeshin, 10 të vdekur dhe 30 të plagosur, qindra evakuime (FOTO) Foto nga shkatërrimet e ciklonit Bulbul

BANGLADESH– Një ciklon i fuqishëm ka goditur Bangladeshin dhe Indinë me erëra dhe shira të rrëmbyeshëm.

Cikloni i quajtur “Bulbul” shkaktoi vdekjen e dhjetë personave (katër në Indi dhe gjashtë në Bangladesh) dhe rreth 30 u plagosën, ndërsa 36 janë të humbur, Rreth dy milion  banorë te Bangladeshit  u detyruan të kalojnë natën jashtë, deklaruan sot autoritetet.

Sipas medieve të huaja, cikloni, i shoqëruar nga erëra arrinte shpejtësinë deri në 120 km / orë, zonat bregdetare ishin ato më të prekurat. Kjo bëri që portet dhe aeroportet të mbyllen për ditën e shtunë .Në Bangladesh, pesë nga gjashtë viktimat u vranë nga rënia e pemëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani nuk është raportuar për dëme të tjera në kampe të Bangladeshit të juglindjes, ku janë strehuar qindra mijëra refugjatë të Mianmar.

(M.P, A.M/ dosja.al)

Shto Koment