Rajoni

Çfarë po ndodh? Greqia drejton vëmendjen drejt armëve dhe përforcimit të ushtrisë

Së fundmi, greqia është drejt marrëveshjes  për blerjen e 18 avionëve luftarakë “Rafale”, ku mbetet vetëm aprovimi i ministrave të Mbrojtjes së dy vendeve.
Featured image of article: Çfarë po ndodh? Greqia drejton vëmendjen drejt armëve dhe përforcimit të ushtrisë Foto Ilustruese

GREQI– Deti mesdhe vijon të jetë ‘molla e sherrit’ me Greqisë dhe Turqisë, gjë që ka bërë palën greke të përmirësojë mbrojtjen ushtarake.

Së fundmi, greqia është drejt marrëveshjes  për blerjen e 18 avionëve luftarakë “Rafale”, ku mbetet vetëm aprovimi i ministrave të Mbrojtjes së dy vendeve.

Kjo përgatitje nga pala greke bëhet për të parandaluar ndonjë kërcënim të mundshëm nga Turqia, raportojnë mediat vendase.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prioriteti i Ministrit të Mbrojtjes Nikos Panagiotopulos, i cili qëndroi në detyrë pas reformimit të fundit është mirëmbajtja dhe azhurnimi i pajisjeve ekzistuese ushtarake, si dhe prokurimi i pajisjeve të reja, modern.

Një marrëveshje tjetër e rëndësishme për Greqinë është blerja e 36 silurëve të rinj gjermanë të rëndë për nëndetëset më të fundit të tipit 214, ndërsa plane ka edhe për përforcimin e ushtrisë.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment