Aktualitet

“Çfarë ka në dorë Skënderbeu?”/ Përgjigjet Neritan Ceka: Ka shkruar fjalim, mendoj se është ai që lexoi në Krujë

Historiani Neritan Ceka analizoi gjithë shtatoren, duke u shprehur se sendi që statuja ka në dorë, duhet të jetë një volumne, në të cilën shkruheshin fjalimet. 
Featured image of article: “Çfarë ka në dorë Skënderbeu?”/ Përgjigjet Neritan Ceka: Ka shkruar fjalim, mendoj se është ai që lexoi në Krujë Neritan Ceka, arkeolog

TIRANË– Historiani Neritan Ceka ka folur lidhur me skulpturën e Skënderbet, e cila u vendos disa ditë më parë në Prizren. 

I ftuar në emisionin “Opinion”, ai analizoi gjithë shtatoren, duke u shprehur se sendi që statuja ka në dorë, duhet të jetë një volumne, në të cilën shkruheshin fjalimet. 

PJESË NGA EMISIONI: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Eni Vasili: Çfarë mund të jetë ajo që ka në dorë? Kasmi thotë ferman.

Neritan Ceka: Është volumne. Që në periudhën romake shkruheshin fjalime. E lidh me fjalimin në Krujë që tha se ‘lirinë nuk e solla unë por e gjeta mes jush’.

(k.m./dosja.al)

Një Koment në ““Çfarë ka në dorë Skënderbeu?”/ Përgjigjet Neritan Ceka: Ka shkruar fjalim, mendoj se është ai që lexoi në Krujë

  1. Zooti na Rruajt edhe të gjitha shtresat e mesme e të varfërit së i gjith populli shqiptar ska një atdhetar me shpirt SI të parët tanë Ilirët Don Zooti çohen në këbë dhe të vendosin Drejtësin Dhe identitetin e tyre NË këtë Botë provizore

Shto Koment