Kuriozitete

Çfarë i ndodh trupit tonë kur ndalojmë pirjen e duhanit?

Edhe pse duket e pabesushme, trupi jepet efektet e para edhe nëse keni vetëm 20 minuta që keni ndaluar së piri duhanin.
Featured image of article: Çfarë i ndodh trupit tonë kur ndalojmë pirjen e duhanit? Foto ilustruese

Edhe pse duket e pabesushme, trupi jepet efektet e para edhe nëse keni vetëm 20 minuta që keni ndaluar së piri duhanin. Më poshtë janë të detajuara etapat se çfarë i ndodh trupit dhe sesi reagon në momentin që ndaloni së piri duhan.

Pas 20 minutash: Presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës fillojnë të ulen.

Pas 8 orësh: Niveli i monoksidit të karbonit në gjak zvogëlohet. Mund të përballoni më mirë sforcimet fizike.

Pas 24 orësh: Monoksidi i karbonit eliminohet nga trupi. Furnizimi i zemrës me oksigjen rritet ndjeshëm, duke zvogëluar shanset e dhimbjes në gjoks pas stërvitjes.

Pas 14 ditësh: Gjaku qarkullon në mënyrë më efikase.

Pas 1 muaji: Pamja e lëkurës përmirësohet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas 3 muajsh: Funksioni i mushkërive fillon të përmirësohet.

Pas 1 viti: Rreziku i një sulmi në zemër zvogëlohet deri në 50%. Nëse keni pasur një sulm në zemër, lënia e duhanit zvogëlon rrezikun e një sulmi pasues me zemër me 25%

Sado që përpiqeni ta lindi, ndodh që thjesht nuk mundeni edhe pse keni dëshirë. Por për të qëndruar në rrugën e duhur, përpiquni te mbani veten të zënë, të pini shumë lëngje, të ushtroheni, të blini ushqime të veçanta dhe më e rëndësishmja, të shmangni duhanpirësit e tjerë.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment