Aktualitet

Ceremonia e lamtumirës për major Tanushin, presidenti Meta: Humbje e pazëvendësueshme

Presidenti Ilir Meta takoi familjarët dhe i kreu nderimet e fundit majorit të rënë në Riga të Letonisë. 
Featured image of article: Ceremonia e lamtumirës për major Tanushin, presidenti Meta: Humbje e pazëvendësueshme Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në ceremoninë e lamtumirës së major Klodian Tanushit, i cili do të përcillet sot për në banesën e fundit. 

Meta takoi familjarët dhe i kreu nderimet e fundit majorit të rënë në Riga të Letonisë.

“Rënia në krye të detyrës e Dëshmorit të Atdheut, Major Klodian Tanushi la pas një dhimbje të madhe. Me mirënjohje e respekt u përula sot me nderim të thellë para Tij, për sakrificën sublime dhe kontributin e çmuar që la pas, për patriotizmin, trimërinë dhe ndjenjën e lartë të përgjegjësisë, që dëshmoi mbi 20 vite në Forcat e Armatosura, si dhe gjatë drejtimit të Kontingjentit ushtarak shqiptar në misionin e NATO-s në Letoni. Në këtë ditë të vështirë, ndaj dhimbjen e ngushëllimet më të sinqerta me nënën, babain, bashkëshorten, tre fëmijët e shtrenjtë dhe ushtarakët shqiptarë, për këtë humbje të pazëvendësueshme. Lamtumirë Major Klodian Tanushi! Kujtimi yt do të mbetet i paharruar!”- shkruan Meta në Facebook.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Major Klodian Tanushi u plagos më 6 maj në Letoni gjatë një stërvitjeje në Camo Adazi në Letoni. Nga shpërthimi i një bombe, humbi jetën nëntetarja Zarife Hasanaj, dhe përveç majorit Tanushi u plagos edhe nëntetari Julian Kapaj.

Tanushi ndërroi jetë në spital, më datë 10 maj ndërkohë që trupi i nëntetares Hasanaj përcollej për në banesën e fundit, në “Varrezat e Dëshmorëve.”

(k.m/dosja.al)

Shto Koment