Sport

Celtic eleminohet, Meta nuk solli fat për skocezët

Celtic është përplasur në Ligën e Kampionëve pasi ka pranuar katër herë CFR Cluj të Rumanisë në një lojë të furishme në Glasgow.
Featured image of article: Celtic eleminohet, Meta nuk solli fat për skocezët Foto ilustruese

TIRANË- Skuadra e Neil Lennon ishte 2-1 në minutën e dytë falë kokës së Cirpian Deac, por u duk se e ktheu barazimin me gola nga James Forrest dhe Odsonne Edouard.

Penalltia e Billel Omrani i dha Cluj epërsinë në golin e epërsisë në minutën e 16, ku Omrani dhe George Tucudean goditi të vulosë fatin e Celtic.

Do të thotë që kampionët skocezë tani futen në raundin e play-off të Europa League, ku ata do të luajnë me moldavët Sherif Tiraspol ose skuadrën suedeze AIK, me këtë të fundit që fituan 2-1 larg javës së kaluar.

Cluj shfrytëzoi Celtic dhe u rrit në mes të kaosit ku gjendej.

Për skuadrën e famshme skoceze, presidenti Ilir Meta ka postuar shumë herë urime dhe fjalë të mira për Celtic.

Edhe herën e fundit  pas ndeshjes me Rumaninë, Presidenti Meta uroi skuadrën skoceze ku dhe kjo e fundit e falenderoi për urimin.

Por mesa duket këtëherë, Meta nuk u solli fat skocezëve, duke bërë që ata të eleminohen nga  Liga e Kampionëve.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment