Bota

Çdo fitues në Lojërat Olimpike do të gjunjëzohet teksa merr medaljen e artë, protestë kundër racizmit dhe sulmeve në SHBA

Pas sulmeve makabre në Amerikë, dhe akuzave të forta ndaj Presdidentit Trump, si racist, është marrë një vendim që fituesit e Lojërave Olimpike në SHBA, duhet të gjunjëzohen gjatë marrjes së medaljes në formë proteste ndaj këtyre trazirave shqetësuese në Amerikë.
Featured image of article: Çdo fitues në Lojërat Olimpike do të gjunjëzohet teksa merr medaljen e artë, protestë kundër racizmit dhe sulmeve në SHBA Fituesit duhet të bien në gjunjë

SHBA- Gara Imboden prej të cilës fituesit vlerësohen me medalje të artë të Shteteve të Bashkuara, do të përballet me disa saksione të detyrueshme gjatë ceremonisë së medaljes në Lojërat Pan-Am, tha Komiteti Olimpik i Shteteve të Bashkuara ditën e djeshme.

Pjesëtarët e skuadrës fituese të medaljeve të arta të Shteteve të Bashkuara “Imboden” do u ulën në gju  gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Premten teksa flamuri i SHBA u ngrit në sfond .

“Ne duhet të bëjmë thirrje për ndryshim,” shkroi Imboden. Dhe se ishte i nderuar që përfaqësonte  Ekipin USA në Lojërat Pan-Am, duke fituar medalje ari dhe bronxi .

“Krenaria ime megjithatë është reduktuar nga mangësitë e shumta të vendit që unë e konsideroj kaq të dashur për zemrën time. Racizmi, kontrolli i armëve, keqtrajtimi i imigrantëve dhe një president që përhap urrejtje janë në krye të një liste të gjatë. Zgjodha ta sakrifikoj jetën time sot në krye të podiumit për t’iu kushtuar vëmendje çështjeve për të cilat besoj se duhet të adresohen.”- tha ai.

Atletët që do të bien në gju, po bëhet për të protestuar në njëfarë mënyre ndaj padrejtësive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës .

“Unë e dua të përfaqësoj vendin tim. Amerika është një vend i shkëlqyeshëm.”– shtoi ai.

Imboden më parë është gjunjëzuar gjatë këndimit të himnit në fund të Kupës së Botës në Egjipt në vitin 2017.

 Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment