LIVE UPDATES
Aktualitet

Çdo DETAJ! Çfarë dimë deri më tani për vdekjen e rusëve në Qerret, LËVIZJET e fundit

21 Tetor 2021, 16:05 Nga DOSJA
Çdo DETAJ! Çfarë dimë deri më tani për vdekjen

TIRANË– Vdekja e katër turistëve rusë në një hotel në Qerret thuajse një javë më parë është kthyer në ngjarjen më të bujshme të muajve të fundit në vend. Kjo për shkak të misterit dhe hijeve të dyshimit për histori me spiunazh. Dosja.al do të sjellë të gjithë dinamikën e lëvizjeve të tyre nëpër Shqipëri dhe detajet nga dosja hetimore në Prokurorisë së Kavajës lidhur me çështjen.

Bazuar edhe në dëshmitë e guidës turistike që kishin marrë rusët në Shqipëri, por edhe tek të dhënat e sistemit TIMS, mësohet se turistët kanë hyrë në Shqipëri më datë 10 tetor, e janë vendosur në hotel rreth orës 22:00 të mbrëmjes. Hotelin në zonën e Qerretit, Hotel “Gloria”, e kishin zgjedhur vetë nga lista e hoteleve të propozuar. Pasi janë akomoduar kanë lëvizur nëpër Shqipëri pasi kishin marrë vetë që nga Tirana një makinë me qera. Pas 5 ditësh duke eksploruar Shqipërinë, në datë 15 tetor ata janë nisur drejt Maqedonisë së Veriut, së bashku me 4 miqtë e tyre tusë. Gjatë rrugës kanë ndaluar për të ngrënë në zonën e Librazhdit.

Turistët kishin konsumuar ushqime që i kishin me vete, por kishin porositur edhe të tjera në restorant. Të njëjtën ditë, rreth orës 13:00, kishin ngrënë drekë në një restorant në Ohër. Në lokal kishin porositur 3 peskavica dhe njëri prej tyre peshk, ushqim që e kishin shoqëruar me nga një gotë raki. Gjatë rrugës në kthim kishin ndaluar sërish në zonën e Librazhdit, ndërkohë që telefonuan edhe në hotel për t’i bërë gati dhomën e pishinës dimërore, pasi dëshironin që ta frekuentonin.

Por pikërisht aty u gjetën pa shenja jete. Ndihma e parë iu dha nga recepsionisti i hotelit, një student mjekësie, por nuk ia doli që t’i kthente në jetë. Por ajo që bën përshtypje nga vdekja e tyre është fakti se ka qenë e menjëherëshme, e madje asnjë prej tyre nuk ka tentuar që të kërkojnë ndihmë për të shpëtuar. Si ka mundësi që trupat e katër personave të ndryshëm, të moshave të ndryshme, të reagojnë njëjtë ndaj çfarëdolloj agjenti të jashtën.

Sergei Burenkoc, u gjet i shtrirë përdhe në mënyrë të çrregullt, në cepin verilindor të pishinës pranë shezlongut të parë në radhë. Në anën lindore të pishinës në mesin e gjatësisë së saj u gjendën Natalia Burenkova dhe Nikita Belousov, edhe këta në gjendje të çrregullt. Ndërsa më anën perëndimore të pishinës në shezllonin e mesit u gjet Ekaterina Burenkova. Veçoria e përbashkët që kishin të gjithë, ishte fakti se janë gjetur me rroba të lagura banje, ç’ka do të thotë se të gjithë ishin futur në pishinë.

Me zbulimin e trupave, këtu nis edhe saga për zbardhjen e ngjarjes, e cila po hetohet si vrasje në rrethana cilësuese. Por ndërkohë që Rusia nuk ka sjellë asnjë ndihmë për hetuesit shqiptarë, autoritetet vendase përplasen me njëri-tjetrin. Instituti i Shëndetit Publik akuzohen OPGJ-të e Kavajës se nuk i kanë marrë siç duhet kampionët e ujit dhe të klorit nga pishina. Ndërkohë që kanë shkuar vetë për të marrë kampione të reja.

Gjithashtu nga dhomat në të cilat ishin akomoduar viktimat u morën për ekzanimime të mëtejshme produktet ushqimore dhe mbetje të tyre me qëllim ekzanimimet. Ndërsa nga pamjet filmike të kamerave të sigurisë rezulton se viktimat deri në momentin e futjes në ambjentet e SPA-së kanë qenë në gjendje të rregullt fizike. Po ashtu, autoritetet shqiptare kanë bërë edhe një “gafë” tjetër. 4 rusët e tjerë janë marrë në pyetje vetëm me ndihmën e guidës së tyre, e më pas janë lënë të largohen, pa iu kontrolluar për asnjë moment sendet personale.

Me gabime e gafa misteri vazhdon! Trupat e katër turistëve rusë pritet të tërhiqen nga djali i familjes, i vetmi i mbijetuar, i cili ndodhej në Rusi në momentin që ndodhi tragjedia. Por pritet që më parë të dalin rezultatet e autopsisë mjeko-ligjore që po u bëhen kufomave. Dyshimet e para janë tek ndonjë asfiksi e mundshme për shkak të përdorimit të klorit në pishinë, por nuk përjashtohen edhe pistat e tjera të një vrasjeje me agjentë. Tek e fundit kjo nuk është histori e padëgjuar për Rusinë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

“Dukeshin të lodhur”/ Vdekja e 4 rusëve, flet menaxherja: Ishin në udhëtim atë ditë

“Hodha 1 gotë klor”/ 4 rusët e vdekur, flet mirëmbajtësi i pishinës: E shoh me sy

Zbardhet dëshmia e ukrainases që shoqëroi turistët rusë: Ja të gjitha lëvizjet

DOSJA! Vdekja e turistëve rusë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe nga pishina

4 rusët, shkelje me përkthimin/ Si i morën në pyetje prokurorët të mbijetuarit

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet 4 ruset e vdekur ne qerret 4 ruset e vdekur ne qerret

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen