Bota

Çfarë ndodhi?! Kim Jong-un ndërpret planin për të sulmuar Korenë e Jugut

Kim ka marrë këtë vendim pas njëtakimi Kim me komisionin ushtarak të partisë komuniste, ndërsa lajmi për uljen e tensioneve midis dy vendeve është bërë I ditur nga zyrtare e Veriut, KCNA
Featured image of article: Çfarë ndodhi?! Kim Jong-un ndërpret planin për të sulmuar Korenë e Jugut Lideri i Koresë së Veriut, Kim Yong Un.

KORE E VERIUT– Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un  ditën e sotme ka thënë se ka vendosur të pezullojë përkohësisht  për veprim ushtarak kundër Koresë së Jugut, pas kërcënimeve se do të godiste si kundërpërgjigje ndaj fletushkave të propagandës që ishin lëshuar në kufi me tullumbace nga aktivistët.

Kim ka marrë këtë vendim pas njëtakimi Kim me komisionin ushtarak të partisë komuniste, ndërsa lajmi për uljen e tensioneve midis dy vendeve është bërë i ditur nga zyrtare e Veriut, KCNA

Kujtojmë se para disa ditësh  Veriu ka hedhur në erë së fundmi zyrën e ndërlidhjes me Jugun në anën e tij të kufirit dhe kërcënoi me agresion ushtarak. Motra e Kim, Kim Yo Jong, paralajmëroi javën e shkuar kundërpërgjigje ndaj Jugut me përfshirje të ushtrisë, megjithëse nuk dha detaje por nuk dha më shumë detaje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tensionet mes vendeve janë shtuar kur Park Sang-hak tha se organizata e tij kishte fluturuar drejt Veriut 20 tullumbacë gjigande me rreth 500,000 fletushka, 2,000 kartmonedha 1-dollarshe dhe libra të vegjël, nga qyteti kufitar i Paju.

Burimi:bloombergquint.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment