Aktualitet

“CANNABIS VIRUS”! Hiqeshin si shoferë por bënin “namin” me kanabis, MEGA-aksioni i Policisë greke, shkatërroi grupin me 5 ‘kapo’. Kodin “Berisha dhe shqiptar” e përdornin për kërp (FJALORTHI)

ë gjithë hiqeshin si shoferë taksish dhe qarkullonin pa asnjë problem "mallin" e tyre duke siguruar fitime marramendëse në kohë pandemie.
Featured image of article: “CANNABIS VIRUS”! Hiqeshin si shoferë por bënin “namin” me kanabis, MEGA-aksioni i Policisë greke, shkatërroi grupin me 5 ‘kapo’. Kodin “Berisha dhe shqiptar” e përdornin për kërp (FJALORTHI) Pamje nga objektet e sekuestruara

GREQI– 25 persona kanë përfunuar në prangat e Policisë greke në kuadër të një operacioni anti-kanabis. Në aksionin e zhvilluar në disa qytete të vendit fqinjë, janë prangosur 25 persona, mes tyre edhe 5 “kapot” e bandave, një prej tyre nga Shqipëria. Të gjithë hiqeshin si shoferë taksish dhe qarkullonin pa asnjë problem “mallin” e tyre duke siguruar fitime marramendëse në kohë pandemie. Për t’u bërë të “pakapshëm” nga Policia, ata kishin krijuar edhe një fjalorth të veçantë, me ndihmën e të cilit porosisnin dhe përgatisnin porositë.

ARTIKULLI I PLOTË:

OPERACIONI

“Canabisvirus” ishte emri i koduar i operacionit të Policisë greke, që çmontoi tre banda të trafikut të drogës që operonin në shtetin fqinjë. “Puna” e tyre u mbyll më 10 mars të këtij viti, pasi 25 perseona përfunduan në pranga nën akuzën e kultivimit dhe trafikut të drogës. Operacioni u zhvilluar njëkohësisht në zonat e Evias, Athinës, Pireut, Heraklionit dhe Serresit. Gjatë gjithsej 20 kontrolleve të kryera në shtëpitë dhe automjetet e të arrestuarve, me ndihmën e 4 qenve zbulues të drogës, u gjetën gjithsej më shumë se 64 kilogramë kanabis, 591 fidanë të të njëjtës bimë, armë, plumba, peshove dhe mbi 12 makina.

“Shokët” arrestuan anëtarët e grupit

“Kokat” e bandës, të ndarë në qytete të ndryshme kishin zhvilluar një fjalor të koduar për çdo transaksion droge. Fjalëkalimet i referoheshin vetë llojit të drogës, cilësisë dhe sasisë që kërkohej. Kë shtu që kishin ngritur një rrjet thuajse perfekt për t’ju shmangur përgjimeve të Policisë. Duke përdorur këtë skemë, mendohet se banda ka kontrabanduar të paktën 16 kg kanabis të papërpunuar që nga nëntori i kaluar, duke fituar më shumë se 160,000 euro. E gjitha në një kohë pandemie dhe izolimi total në të dy vendet.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

“FJALORI” I GRUPIT:

Kafe, ilaç, copëza, letër, brinjë, biftekë = ilaç ose takim për blerje dhe shitje
Miq, brinjë = policë
Vegla, kontrolli= peshore elektronike.
Luleshtrudhe, Berisha, shqiptare = kërp i papërpunuar shqiptar
Lokale, e njëjtë = kërp i papërpunuar grek
Blu, kilometra, metra, vjet =  përdorej për t’ju referuar sasisë së kërkuara
Ëmbëlsira, shtypje, brirë = tableta ilaçesh (ndoshta Ekstazi).

SKEMA E TRANSPORTIT

Anëtarët e grupit që merreshin me shpërndarjen e drogërave ishin të gjithë shoferë taksish, kështu ata mund të lëviznin me drogë të pashqetësuar gjatë gjithë orëve të ditës, duke shmangur praninë e shtuar të policisë dhe kontrollet e shpeshta për respektimin e masave kundër përhapjes së koronavirusit. Duke përdorur automjetet e tyre, ata ishin në gjendje të siguronin, transportonin dhe transportonin sasi të mëdha kanabisi të papërpunuar, e cila përbëhej kryesisht nga shoferë të tjerë taksish.

Marrë dhe përshtatur nga Eleftherostypos

(k.m/dosja.al)

Shto Koment