Rajoni

Bundestagu gjerman gjysmë ore debat edhe për negociatat për Maqedoninë e Veriut

 • Bundestagu gjerman sot debat gjysmë ore për vendimin për Shqipërinë
 • Bundestagu gjerman gjysmë ore debat edhe për negociatat e BE-së për Maqedoninë e Veriut.
  Featured image of article: Bundestagu gjerman gjysmë ore debat edhe për negociatat për Maqedoninë e Veriut Bundestagu gjerman.

  Tiranë- Ditën e sotme Bundestagu gjerman do të zhvillojë një debat gjysmë ore për çështjen e negociatave edhe me Maqedoninë e Veriut.

  “Një debat gjysmë ore me dy propozime të grupeve parlamentare të koalicionit të CDU / CSU dhe SPD për “marrëveshje të Bundestagut dhe Qeverisë Federale për aplikimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian dhe rekomandimin e Komisionit Evropian dhe Hoher Përfaqësues i 29 majit 2019 për hapjen e negociatave të pranimit “(19/13508) dhe” Marrëveshja midis Bundestagut dhe Qeverisë Federale për kërkesën për anëtarësim të Republikës së Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe rekomandimin e Komisionit Evropian dhe Përfaqësuesit të Lartë të 29 maj 2019 për hapjen e negociatave të pranimit “(19/13509). Për negociatat e pranimit me Shqipërinë, ekziston gjithashtu një kërkesë nga Grupi FDP (19/13518). Propozimet u votuan më pas direkt pas diskutimit, si dhe një ndryshim nga Aleanca 90 / Të Gjelbrit (19/13576). Shpallet janë dy vota me thirrje të rrumbullakëta.”, njoftohet nga ky institucion.

  Bundestagu dhe Qeveria Federale Gjermane mbështet anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Në kërkesën e grupeve parlamentare të CDU/CSU dhe SPD theksohet se rekomandohet hapja e negociatave për Maqedoninë e Veriut.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Pak ditë më parë Bundestagu gjerman publikoi raportin, ku theksoi mjaft qartë se Shqipëria po kalon një krizë të rëndë politike dhe se nuk ka hapje të negociatave për vendin tonë, pa plotësuar nëntë kushtet kryesore dhe pa u zgjidhur kriza. Një ndër pikat kryesore është procedimi penal për ata që janë përfshirë në blerje votash dhe një vendim urgjent i Gjykatës Kushtetuese mbi ligjshmërinë e votimeve të 30 Qershorit.

  Burimi: Bundestag.de

  J.V/Dosja.al 

  Shto Koment