Bota

Bullgaria pezullon shpërndarjen e vaksinave AstraZeneca

Vendimi ka ardhur, pasi disa vende të tjera evropiane ka pezulluar shpërndarjen e vaksinave AstraZeneca, si një masë paraprake sepse disa njerëz kanë shfaqur mpiksje gjaku. 
Featured image of article: Bullgaria pezullon shpërndarjen e vaksinave AstraZeneca Foto ilustruese

BULLGARI-Bullgaria ka pezulluar përdorimin e vaksinave AstraZeneca. Sipas TheGuardian, kryeministri i Bullgarisë ka urdhëruar pezullimin e përdorimit të vaksinave AstraZeneca, deri në momentin e një njoftimi nga Agjencia Evropiane e Barnave.

Vendimi ka ardhur, pasi disa vende të tjera evropiane ka pezulluar shpërndarjen e vaksinave AstraZeneca, si një masë paraprake sepse disa njerëz kanë shfaqur mpiksje gjaku.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Agjencia Evropiane e Barnave ka thënë se është duke kryer hetime. Ndërsa, në një njoftim kompania AstraZeneca, ka thënë se vaksina e saj është efektive dhe nuk jep efekte anësore.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment