Kulture

Bujar Asqeriu kundër shembjes së TK: Prisja që qeveria t’i vinte gishtin kokës, as ‘El Chapo’ nuk u sulmua me aq policë

Asqeriu ka thënë se priste reflektim nga qeveria për shembjen e Teatrit Kombëtar.
Featured image of article: Bujar Asqeriu kundër shembjes së TK: Prisja që qeveria t’i vinte gishtin kokës, as ‘El Chapo’ nuk u sulmua me aq policë Bujar Asqeriu, aktor

TIRANË- Aktori Bujar Asqeriu ka folur sot për shembjen e Teatrit Kombëtar duke thënë se është bërë një gabim. Në një intervistë në News 24, Asqeriu ka thënë se priste reflektim nga qeveria për shembjen e Teatrit Kombëtar. Më tej ai shtoi se as kryetrafikanti i Meksikës, ‘El Chapo’ nuk u sulmua me aq policë sa shkuan natën e 17 majit në teatër dhe u dhunuan qytetarët dhe artsitët.

Nuk doja të isha protagonist. Por kur ceka të gjitha problematikat e artistëve, nuk më tha njeri fol ti, dil ti, por i thashë prej zemrës. Më pas një sulm i paparë fyerjesh, talljesh nga më të paimagjinueshmet që mund të mendoja. Më kanë quajtur edhe agjent të serbëve dhe grekëve për destabilizimin e Shqipërisë. Deri aty sa më thanë boll, boll. Shqipëria nuk ka problem vetëm Teatrin. Shqipëria nuk është vetëm Teatër. Koha vërtetoi që vërtet Shqipëria kishte dhe probleme të tjera jetike. Kur sot naftëtarët nuk po marrin rrogat, problemet e Astirit ende s’kanë zgjidhje. Unë jam qytetar para se të jetë artist.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ne shyqyr ia arritëm të kemi mendime të ndryshme. Kjo është shumë e bukur. Por kush duhet të fitojë. Argumenti. Unë s’kam qenë asnjëherë me Aleancën. Kisha mendim tjetër. Mendimi im ishte që ishim skalion artistik. Nuk kisha pse t’i bija derën e partisë politike, këta i binin partive. Por përderisa shkonin në parti, çfarë do të thotë kjo. Ne duhet të zgjonim artistët, rininë, qytetarët. Më pas kur i thërriste Presidenti, i thoja ore shkuat, po, po mua pse s’më njoftuat. Unë s’mund të bëhesha protagonist dhe të luftoja në mullinjtë e errës. Metodat e vjetra përça dhe sundo vijojnë. Teatri nuk është pronë partie, por e kombit. Nuk bëhet me grushta Teatri. Teatrin e mbron Fatos Lubonja, Aurel Plasari, Maks Velo. Prisja që qeveria t’i vinte gishtin kokës. Po bën atë nëdrhyrje barbare, as El Chapo, kryetrafikanti i Meksikës nuk u sulmua me aq policë”, u shpreh ndër të tjera aktori i nohur.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment