Bota

‘Megxit’, Buckingham Palace njofton largimin nga detyrat Mbretërore të Princ Harry dhe Megan Markle

Njoftimi gjithashtu zbuloi se Mbretëresha kishte thënë se duke u larguar nga puna e Familjes Mbretërore nuk është e mundur të vazhdosh me përgjegjësitë dhe detyrat që vijnë me një jetë të shërbimit publik.
Featured image of article: ‘Megxit’, Buckingham Palace njofton largimin nga detyrat Mbretërore të Princ Harry dhe Megan Markle Meghan Markle, Princ Harry dhe Mbreteresha Elizabeth

BRITANI– Mbretëresha ka konfirmuar se Princi Harry dhe Meghan Markle nuk do të kthehen si anëtarë të Familjes Mbretërore gati një vit pasi u larguan nga detyra, tha sot Pallati Buckingham.

Njoftimi sipas DailyMail u bë në një deklaratë të pallatit në mesditë sot, dhe sheh Sussexes të largohen për më shumë se një muaj para se shqyrtimi një-vjeçar i ‘Megxit’ do të përfundonte në 31 Mars.

Pallati Buckingham iu referua Sussexes si anëtarë shumë të dashur të familjes dhe tha se ishin të trishtuar nga vendimi i tyre. Njoftimi gjithashtu zbuloi se Mbretëresha kishte thënë se duke u larguar nga puna e Familjes Mbretërore nuk është e mundur të vazhdosh me përgjegjësitë dhe detyrat që vijnë me një jetë të shërbimit publik.

Por Harry dhe Meghan kundërshtuan në deklaratën e tyre tre minuta më vonë, duke thënë se ata qëndrojnë të përkushtuar në detyrën dhe shërbimin e tyre ndaj Mbretërisë së Bashkuar dhe në të gjithë botën. Duka dhe Dukesha e Sussex u larguan nga familja Mbretërore në Mars 2020 për në SHBA, ku ata kanë nënshkruar marrëveshje me Spotify dhe Netflix që vlerësohet të vlejnë më shumë se 100 milion £.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vendimi u mor pas bisedave midis Dukës së Sussex dhe anëtarëve të Familjes Mbretërore. Ajo sjell një mbyllje të marrëdhënieve mbretërore midis Sussexes dhe Pallatit Buckingham, dhe ndërsa gjyshi i Harry Duka i Edinburgut po trajtohet në Spitalin King Edward VII në Londër.

Sussexes, të cilët zbuluan të Dielën se po presin fëmijën e tyre të dytë, janë gati për një intervistë intime në lidhje me jetën e tyre me Oprah Winfrey më 7 Mars, të cilën CBS njoftoi të hënën.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment