Bota

Brutaliteti i thertoreve të derrave në Tajlandë, therje ç’njerëzore (FOTO)

Praktikat e vrasjes humane janë pothuajse të panjohura në shumicën e thertoreve në Tajlandë, me miliona derra që vdesin në dhimbje.
Featured image of article: Brutaliteti i thertoreve të derrave në Tajlandë, therje ç’njerëzore (FOTO) Pamje nga thertoret në Tajlandë.

TAJLANDË– Fotot e punëtorëve pa këmishë që lidhin derrat me shkop në një thertore tajlandeze kanë bërë që aktivistët të bëjnë thirrje për trajnim më të gjerë dhe monitorim të praktikave humanitare të mirëqenies.

Ndërkohë që qeveria e Tailandës zhvillon kurse trajnimi për therje njerëzore, rregulloret nuk zbatohen dhe prodhuesit dhe përpunuesit në shkallë të vogël kryesisht nuk monitorohen, shtoi Pumpradit.

Imazhet e fshehta të marra në thertoren qendrore të Tajlandës tregojnë punëtorët që punojnë në mënyrë makabre, kundra çdo rregulli.

Megjithëse Tailanda ka udhëzime specifike për thertoret e derrit, të cilat kërkojnë që kafshët të vriten “pa vuajtje”, praktikat humane të therjes në thertoret e vogla dhe të mesme të vendit budist janë pothuajse joekzistente.

Mish derri është një përbërës kryesor në recetat tajlandeze. Rreth 18 milionë derra janë rritur në një vit nga prodhues të ndryshëm, në një industri me vlerë rreth 3.5 miliardë dollarë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në një thertore në Tajlandë qendrore, ku 500 derra vriten çdo ditë, fotoreporterja Jo-Anne McArthur kohët e fundit dokumentoi kafshët që vinin në kamionë. Ajo më pas e ndoqi procesin e therjes, pasi ata u shtruan me një shkop të madh prej druri, u hapën me thikë, u lejuan të rrjedhnin gjak dhe më në fund u tërhoqën në një tualet me ujë të valë.

Nga fillimi në fund, praktikat e dobëta të thertores janë përfaqësuese për operacionet në thertore të vogla dhe të mesme anembanë rajonit, tha këshilltarja botërore e kafshëve Kate Blasak.

Burimi: The Guardian

(R.L/Dosja.al)

                                                                                                           

Shto Koment