Bota

Britania e Madhe voton sot për të zgjedhur kryeministrin e ri britanik

Ditën e sotme në Britaninë e Madhë po mbahen zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kryministrin dhe një qeveri të re. Kujtojmë që këto zgjedhje po vijnë pas shumë muajsh debat mes situatës delikate që po kalon Anglia në lidhje me  krizën dhe “Brexit-in”.
Featured image of article: Britania e Madhe voton sot për të zgjedhur kryeministrin e ri britanik Votimet ne Britani

BRITANI- Mbretëria e Bashkuar voton sot në zgjedhjet më të fundit në historinë e vendit.

Vendi po shkon në votime për zgjedhjet e treta të përgjithshme në më pak se pesë vjet.

Konkursi, i pari që do të zhvillohet në dhjetor në afro 100 vjet, pason ato në 2015 dhe 2017.

Qendrat e votimit në 650 zonat elektorale në të gjithë Anglinë, Uellsin, Skocinë dhe Irlandën Veriore u hapën në orën 07:00 të ditës së sotme.

Pas përfundimit të votimit në 22:00 GMT, numërimi do të fillojë menjëherë. Shumica e rezultateve do të shpallen në orët e para të mëngjesit të së premtes.

Gjithsej 650 deputetë do të zgjidhen sipas sistemit të parë të së kaluarës, të përdorur për zgjedhjet e përgjithshme, në të cilin zgjidhet kandidati që siguron më shumë vota në secilën zonë elektorale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Boris sot është në një garë të fortë  me kandidatin për kryeministër, Jeremy Corbyn.

Në vitin 2017, Newcastle Central ishte elektorati i parë që deklaroi, duke shpallur rezultatin e tij rreth një orë pas mbylljes së sondazheve.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al 

 • 10:20

  Zgjedhjet në Britani/ Në panik apo me vetbesim, Boris Johnson shkon të votojë sëbashku me qenin e tij (FOTO)

  Johnson me qenin e tij

  BRITANI E MADHE– Në orën 07:00  të kësaj të enteje janë hapur të gjitha qendrat e votimit në çdo vend të Britanisë së Madhe për të zgjedhur Kryeministrin e ri.

  Ndërkohë që kryeministri aktual Boris Johnson erdhi në pushtet pas dorëheqjes së Theresa May, sot ai është në një garë me kandidatin për kryeministër, Jeremy Corbyn.

  Mëngjesin e sotëm Johnson ka arritur në një nga  qendrat e votimit në Londër sëbashku me qenin e tij që e mbante në krah.Johnson dhe partnera e tij, Carrie Symonds, e adoptuan këtë qen në fillim të këtij viti nga shoqata e bamirësisë “Friends of Animals Wales”.

  Është parë gjithashtu që votuesit kanë qëndruar gjatë në  rradhë pranë  qendrave të votimit, për të zgjedhur kryeministrin e tyre.

  Duket sikur një koha e zymtë, e ftohtë dhe e lagësht e këtyre ditëve të dhjetorit nuk i ka penguar njerëzit të ngrihen herët dhe të hedhin votat e tyre.

Shto Koment