Bota

Britanikët në garë për t’u kthyer nga Franca, para se të vendoset masa e karantinës në Britaninë e Madhe

Aeroportet dhe portet e Mbretërisë së Bashkuar u përgatitën për kaosin e udhëtimit gjatë ditës së sotme, ndërsa disa nga qindra mijëra pushues britanikë në Francë po kthehen në shtëpi përpara se të nisin rregullat e reja të karantinës.
Featured image of article: Britanikët në garë për t’u kthyer nga Franca, para se të vendoset masa e karantinës në Britaninë e Madhe Foto ilustruese

BRITANI E MADHE– Shtimi i rasteve të reja në vendet e prekura nga koronavirusi ka krijuar sërish një gjendje të vështirë, duke detyruar shtetet të shtojnë masat dhe të vendosin për herë  të dytë karantinën.

Megjithatë teksa kanë kaluar më shumë se 7 muaj që prej shpërthimi të pandemisë së koronavirusit, Britania e Madhe ditët e fundit ka deklaruar se të gjithë qytetarët britanikë që kanë kaluar  pushimet e kësaj vere në Francë, do të duhet të qëndrojnë në karantinë pasi Franca është një ndër vendet  më të prekura nga virusi,  dhe mundësia e infektimit nga virusi është e lartë.

Aeroportet dhe portet e Mbretërisë së Bashkuar u përgatitën për kaosin e udhëtimit gjatë ditës së sotme, ndërsa disa nga qindra mijëra pushues britanikë në Francë po kthehen në shtëpi përpara se të nisin rregullat e reja të karantinës.

Operatorët turistikë kanë paralajmëruar mbrëmjen e së enjte se udhëtimet e së premtes ishin të rezervuara plotësisht dhe se nuk do të ishte e lehtë për t’u kthyer.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 “Ne thjesht nuk kemi planfikuar për të realizuar udhëtime për mijëra pushues që papritmas  dëshirojnë të kthehen.”- ka thënë John Keefe, drejtori i punëve publike në Getlink.

Burimi: TheGuardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment