LIVE UPDATES
Bota

Britania shembull në vaksinim, të paktën 28 ​​milionë banorë morën të paktën një dozë, një normë prej 27 vaksina

23 Mars 2021, 11:29 Nga DOSJA
Britania shembull në vaksinim, të paktën 28 ​​milionë

BRITANI– Ka ekzistuar një kohë, tani shumë larg, e gabimeve, madje të mëdha të Boris Johnson. Dhe ishte një kohë, kur numri në Britani të Madhe, midis vdekjeve dhe infektimeve nga Covid, ishte i frikshëm.

Dhe pastaj, vjen momenti i tanishëm, ai i një fushate të organizuar dhe efikase vaksinimi. Vetëm të shtunën, Mbretëria e Bashkuar, administroi 844,285 doza në 24 orë, që do të thotë një normë prej 27 vaksinash në sekondë.

Të paktën 28 ​​milionë banorë morën të paktën një dozë, duke llogaritur 54% të popullatës së rritur.

Vaksinat e rezervuara në verë – Ky është mobilizimi më i madh në masë që nga Lufta e Dytë Botërore, i cili ka organizuar më shumë se 100,000 vullnetarë dhe ka përfshirë 30,000 profesionistë të shëndetit mjekësor. Një çështje e teknologjisë dhe organizimit. Por edhe mënyrës se si duhet të veprohet paraprakisht.

Në fakt, për periudhën e verës, qeveria e Londrës kishte rezervuar 447 milionë doza vaksinash që rezultuan të jenë të tilla (Oxford-AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Novavax), për një kosto prej 13 miliardë eurosh. Britanikët, arritën një marrëveshje me “AstraZeneca” në maj, ndërsa Bashkimi Evropian e bëri atë në gusht.

Këtu duhet shtuar edhe fakti që vaksinimet në ishull  me “AstraZeneca” nuk janë ndërprerë kurrë, ndryshe nga ç’ndodhi në shumë vende të Kontinentit të Vjetër.

Mbështetje për kompanitë farmaceutike – Dhe pastaj është Kate Bingham, ajo që drejton forcën punuese britanike për vaksinat, e cila u ka ofruar kompanive farmaceutike sitet e prodhimit dhe vullnetarëve për testim: me pak fjalë, të gjithë mbështetjen e nevojshme. Gjithashtu, për vaksinën “Pfizer”, Londra ka ecur përpara: “Mhra”, Agjencia Britanike e Ilaçeve, e miratoi atë në fillim të dhjetorit, një muaj më herët sesa bënë evropianët.

Vaksinim 12 orë në ditë, në 7 ditë të javës – Duke folur akoma për kohën, në verë, fushata e vaksinimit ishte organizuar nga ekzekutivi i Boris Johnson, duke vënë në krye të operacioneve Simon Stevens, udhëheqësin e Shëndetit Publik, i cili menjëherë parashikoi për të mobilizuar mjekët e përgjithshëm, edhe para se stadiumet, kishat, teatrot dhe supermarketet të konvertoheshin.

Deri më sot, ka 3,123 vende, ku vaksinat kryhen në të gjithë territorin britanik: kjo lejon që dozat të administrohen për 12 orë, në 7 ditë të javës.

Digjitalizimi dhe centralizimi – Ushtria (e cila, shpërndau doza dhe ndërtoi qendra maksimale), gjithashtu doli në terren dhe gjithçka u koordinua nga sistemi i centralizuar që karakterizon kujdesin shëndetësor britanik, ku gjithçka digjitalizohet dhe qytetarët, thjesht duhej të regjistroheshin tek mjeku i përgjithshëm.

Nuk ka përparësi për kategoritë specifike: 95% e mbi 65 vjeç, kanë marrë të paktën një dozë. Dhe kështu të hënën, të dhënat epidemiologjike, treguan një numër të konsiderueshëm: vdekjet ditore nga Covid 19 ndaluan në 17.

Marrë nga Gazeta SI.

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Bota Bota boris johnson vaksinimi ne britanine e madhe boris johnson vaksinimi ne britanine e madhe

Sondazh

Poll

Bota 23 Mars 2021, 09:42

TURQI– Një aktiviste e të drejtave të grave u qëllua për vdekje me thikë nga i dashuri i saj, vetëm pak ditë pasi postoi se gratë “vdesin shumë lehtë” në Turqi....

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje