Bota

Britania: Njerzit në Angli mund të marrin pasaporta Covid deri më 17 maj për udhëtime të huaja

Miliona njerëz në Angli mund të pajisen me të ashtuquajturat pasaporta Covid deri në 17 maj për t'i lënë ata të bëjnë pushime jashtë kësaj vere dhe të shmangin karantinën kur të arrijnë destinacionin e tyre. Dokumenti do të sigurohet për personat që janë vaksinuar, të cilët do të provojnë imunitetin e tyre për të shmangur kërkesat e vendeve të tjera për hyrje dhe izolim.
Featured image of article: Britania: Njerzit në Angli mund të marrin pasaporta Covid deri më 17 maj për udhëtime të huaja pasaporta Covid

BRITANI– Njerëzit në Angli mund të marrin pasaporta Covid për udhëtime të huaja deri më 17 maj.Dokumentet  janë ende në zhvillim por duhet të vihen në dispozicion para kufizimeve në heqjen e udhëtimeve ndërkombëtare muajin tjetër,thonë burimet për The Guardian.

Presioni mbi ministrat po rritet për të siguruar që individët që kanë bërë vaksina të koronavirusit të provojnë imunitetin e tyre për të shmangur kërkesat e vendeve të tjera për hyrje dhe izolim.
Një person i brendshëm i Departamentit për Transport tha që qëllimi ishte të mblidhte një letër ose një dokument dixhital për vendet që kërkonin prova të vaksinimit. Një tjetër paralajmëroi se mund të jetë vetëm një certifikatë fizike sesa një “elektronike gjithë-kënduese, gjithë-vallëzuese”, duke pasur parasysh kufizimet në kohë. Një burim i tretë i Whitehall tha se Zyra e Jashtme po konsultohej në heshtje me vendet e tjera për të parë nëse ata do të pranonin çertifikimin e treguar përmes një aplikacioni të ri-vendosur NHS që po kërkon më shumë kohë për t’u zhvilluar.

Pasaportat e vaksinave nuk pritet të ndikojnë në sistemin e semaforit të planifikuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar që do të vlerësojë destinacionet e huaja si jeshile, qelibar ose të kuqe për udhëtarët nga Anglia, megjithëse rregulla të ndryshme mund të zbatohen në të katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar.

Një zëdhënës i Departamentit për Transportin tha: “Ne jemi duke punuar për një zgjidhje për t’u dhënë mundësi banorëve të provojnë statusin e tyre Covid-19, përfshirë statusin e vaksinimit, në vendet e tjera në këmbën e jashtme. Ne jemi duke punuar për këtë si një përparësi dhe synojmë ta kemi zgjidhjen gati sa më shpejt të jetë e mundur. “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Transportit Ajror (Iata), e cila përfaqëson industrinë e linjave ajrore, ka prodhuar një aplikacion Travel Pass i cili do t’u lejojë pasagjerëve të tregojnë statusin e tyre të vaksinës në të gjithë botën. Ajo është provuar tashmë nga më shumë se 20 kompani ajrore.

(f.i/dosja.al)

 

Shto Koment