KRYESORET
Bota

Britania nis shqyrtimin e kërkesës për ekstradimin e themeluesit të Wikileaks

27 Tetor 2021, 17:47 Nga DOSJA
Britania nis shqyrtimin e kërkesës për ekstradimin e themeluesit

ANGLI- Një gjykatë britanike pritet të vendosë këtë javë nëse themeluesi i faqes së internetit Wikileaks, Julian Assange, mund të ekstradohet nga Britania në Shtetet e Bashkuara, nën akuzën për hakerim e vjedhje. Siç raporton korrespondenti i “Zërit të Amerikës” Henry Ridgwell nga Londra, disa zhvillimeve të reja të javëve të fundit mund të kenë ndikim në vendimin që do të marrë gjykatësi.

Mbështetësit e Julian Assange-t organizuan protesta para një gjykate në Londër, përpara seancës dyditore të apelit, e cila nisi sot (e mërkurë).

Prokurorët amerikanë apeluan një vendim të një gjykate më të ulët të muajit janar, sipas së cilës zoti Assange nuk duhet të ekstradohet për shkak të shqetësimeve se ai do të kryente vetëvrasje në një burg të sigurisë së lartë në Shtetet e Bashkuara. Por prokurorët e kundërshtojnë këtë vendim, thotë avokati Nick Vamos, ish-kreu i ekstradimeve në Shërbimin e Prokurorisë së Kurorës Britanike.

“Ajo që ka bërë tashmë qeveria amerikane është të dalë me një garanci specifike se si, ku dhe në çfarë kushtesh do të mbahet ai në burg. Pra, duke bërë të mundur që gjendja e tij shëndetësore të mos ndryshojë dhe që ai të mos rrezikojë të kryejë vetëvrasje, atëherë do të supozohej se qeveria amerikane e ka kaluar provën ku u bazua vendimi i gjyqtarit të gjykatës më të ulët”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”.

Çështja ka gjasa të ndikohet dhe nga zhvillime të tjera që kanë ndodhur që nga vendimi i muajit janar. Një ish-punonjës i brendshëm i Wikileaks-it, i kthyer tashmë në një informator të FBI-së, ka thënë se ai ka falsifikuar prova të përdorura nga prokuroria kundër Julian Assange.

Ndërkohë, muajin e kaluar faqja e lajmeve në internet “Yahoo News” publikoi një artikull ku pretendohej se CIA kishte komplotuar për të rrëmbyer dhe vrarë Julian Assange-n në vitin 2017. “Yahoo” thotë se artikulli bazohej tek intervistat me 30 ish-zyrtarë amerikanë të zbulimit e të sigurisë kombëtare.

“Në gjykatë do të argumentohet se nëse CIA ishte e gatshme ta vriste atë, dhe ky është një krah i qeverisë amerikane, atëherë nuk mund të besohet se krahu tjetër, po i qeverisë amerikane, Departamenti i Drejtësisë, do të veprojë me drejtësi e do ta ndjekë atë penalisht në përputhje me standardet e të drejtave të njeriut dhe atë që konsiderohet si gjykim i drejtë”, thotë Nick Vamos, partner në firmën ligjore “Peters & Peters”

CIA dhe avokatët amerikanë që drejtojnë procesin e ankimit për ekstradim në gjykatën e apelit, nuk kanë komentuar ende mbi artikullin e “Yahoo News”. Ish-drejtori i CIA-s dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, tha gjatë një interviste për gazetaren Megyn Kelly, në podkastin e saj, se të gjitha veprimet e ndërmarra ishin “në përputhje me ligjet amerikane”.

Në vitet 2010-2011, zoti Assange mbikëqyri publikimin nga “Wikileaks” të dhjetëra mijëra kabllogrameve diplomatike e informacioneve ushtarake në lidhje me luftërat në Irak dhe Afganistan.

Zoti Assange thotë se rrjedhja e këtyre informacioneve, nxorri në pah abuzimet e kryera nga ushtria amerikane, një arsye e madhe se pse mbështetësit e tij thonë se çështja e lirisë së shtypit ndodhet në rrezik.

“Ekziston një problem tejet i madh me lirinë globale të medias. Ky rast mund të krijojë një precedent të fortë për çdo gazetar, çdo botues, që do të përpiqet të bëjë publike veprimet e paligjshme të qeverisë, në mënyrë që ajo të mbahet përgjegjëse”, thotë Julia Hall, përfaqësuese e “Amnesty International”.

Zoti Assange po mbahet në një burg në Londër për shkak të rrezikut që ai paraqet siç thonë autoritetet për t’u larguar nga vendi. Ai përballet me 18 akuza federale të qeverisë amerikane që lidhen me dyshime për hakerim, vjedhje të materialeve sekrete dhe zbulim të identitetit të informatorëve amerikanë, që siç thonë prokurorët, u vuri atyre jetën në rrezik.

Marrja e vendimit në gjykatën e apelit ka të ngjarë të zgjasë disa javë. Të dyja palët mund ta çojnë çështjen në Gjykatën e Lartë britanike, çështje që do të kërkonte vite për t’u shqyrtuar. Megjithatë, gjyqtarët e Gjykatës së Lartë mund të vendosin kundër shqyrtimit të saj.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju