Bota

Britania në rrugën e Italisë/ 887 të vdekur brenda 24 orëve nga Covid-19, shkon në 7,984 numri i viktimave

Të paktën 887 njerëz kanë vdekur brenda një dite në Britaninë e Madhe, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve afro 8 mijë.
Featured image of article: Britania në rrugën e Italisë/ 887 të vdekur brenda 24 orëve nga Covid-19, shkon në 7,984 numri i viktimave Foto ilustruese

BRITANI– 887 njerëz të tjerë kanë vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi duke e çuar në 7.984 numrin total të të vdekurve në rang kombëtar. Rrritja e bilancit të sotëm në Britani është një nga rritjet më të mëdha ditore që nga fillimi i shpërthimit, pas një një bilnaci prej 938 para disa ditësh.

Duket se tashmë Britania por ndjek rrugën e Italisë dhe Spanjës, vendet më të goditura nga virusi, por që këtë javë kanë shënuar një ulje të ndjeshme të viktimave.

Në angli janë rregjistruar 765 vdekje, në Skoci 81 viktima, ndërsa 41 u regjistruan në Uells. Shifrat nga Irlanda Veriore nuk janë publikuar ende.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shifra e kombinuar nga të tre kombet shkon në 887, e cila mund të jetë e ndryshme nga shifra e publikuara më vonë nga qeveria pasditen e sotme. Kjo për shkak se çdo autoritet bën shpesh ndryshime në të dhënat e tyre, pasi raporton vdekjen pranë Departamentit të Shëndetësisë (DH) çdo ditë.

Burimi: METRO 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment