Bota

Britania e Madhe merr masat! Porosit 90 milion doza vaksina, në pritje të “dëshpëruar” për kurën

Marrëveshjet pasojnë një marrëveshje të shpallur të nënshkruar më parë edhe me “AstraZeneca” për të prodhuar 100 milion doza të vaksinës që mund të rezultojë efektive ndaj pandemisë.
Featured image of article: Britania e Madhe merr masat! Porosit 90 milion doza vaksina, në pritje të “dëshpëruar” për kurën Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Britania e Madhe ka nënshkruar marrëveshjen për të siguruar 90 milion doza të dy nga vaksinave anto-COVID-19 nga kompanitë Pfizer Inc, BioNTech dhe Valneza.

Marrëveshjet pasojnë një marrëveshje të shpallur të nënshkruar më parë edhe me “AstraZeneca” për të prodhuar 100 milion doza të vaksinës që mund të rezultojë efektive ndaj pandemisë.

Aktualisht nuk ka vaksinë kundër COVID-19, nuk i ka kaluar testet për t’u quajtur e sigurt për t’u përdorur nga njerëzit.

“Britania ka siguruar 30 milion doza të vaksinës eksperimentale BioNTech / Pfizer dhe 60 milion doza të vaksinës Valneva,”-ka thënë ministria e Shëndetësisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë deri më tani ka pandemia ka infektuar miliona njerëz në mbarë botën dhe ka vrarë mbi 600,000 të tjerë.

Marrë nga CNBC.com

(k.a.dosja.al)

Shto Koment