BotaKuriozitete

Britania dhe Italia çelin nismën: Kafe në lokal por me filaxhan me vete

Pandemi ndryshoi rutinën tonë por nga ana tjetër i tregoi njërzve aftësinë për tu përshataur në kushte të caktuara. Shumë njerëz në vende të zhvilluara u bën kreativë gjatë kësaj periudhe të vështirë për të gjetuar mënyra alternative.
Featured image of article: Britania dhe Italia çelin nismën: Kafe në lokal por me filaxhan me vete Foto ilustruese

BOTA-Nismës “Porta la Cup”(sillni filxhanin tuaj) i është bashkuar Italia dhe Mbretëria e Bashkuar duke rritur numërin e lokaleve dhe bareve që po zbatojnë këtë nismë.

Kjo nismë është ndërmarrë për shkak të Covid-19, dhe në përpjekje për të kufizuar përdorimin e gjerë të gotave plastike, të cilat nuk janë gjithmonë aq lehtë të riciklueshme.

Një vendas në Kent mori vendimin e guximshëm në një bar,  për ta bërë kështu të parin bar “pa filxhan”, që do të shërbejë kafe ekskluzivisht për klientët që sjellin filxhanin e tyre në lokal.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Në Itali vetëm disa ditë më parë, disa banorë të zonës vendosën të ndiqnin këtë iniciativë, megjithatë, një fushatë aktive promovuese në nivelin kombëtar do të jetë e nevojshme për të kapërcyer pasiguritë e shumë njerëzve.

(o.l./dosja.al)

 

Etiketa:

Shto Koment