Bota

Britani/ Mbi gjysma e rasteve pozitive me Covid-19 janë asimptomatikë

“Asimptomatike” përshkruan një person që është i infektuar, por nuk ka simptoma. Me COVID-19, transportuesit asimptomatik ende mund të infektojnë lehtë të tjerët pa e ditur atë.
Featured image of article: Britani/ Mbi gjysma e rasteve pozitive me Covid-19 janë asimptomatikë Foto Ilustruese

BRITANI– Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar nuk kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

“Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind nuk raportuan të kishin ndonjë simptomë”,- njoftoi ONS-ja.

Sipas CNN, lodhje, dhimbje të kokës dhe kollitja ishin simptomat më të raportuara nga njerëzit që dolën pozitivë për COVID-19. Përzierja, dhimbja e barkut dhe diarreja ishin ndër simptomat më pak të raportuara.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Asimptomatike” përshkruan një person që është i infektuar, por nuk ka simptoma. Me COVID-19, transportuesit asimptomatik ende mund të infektojnë lehtë të tjerët pa e ditur atë. Pra, nëse jeni të infektuar, por nuk ndiheni të sëmurë, përsëri mund të merrni të tjerët shumë të sëmurë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment