Bota

Britania drejt fundit të luftës së Covid-19/ Boris Johnson përgatit planin për lehtësimin e masave kufizuese kundër pandemisë

Ndërkohë në Britani po bëhet plani se cilat dyqane dhe se cilat jo do të hapen më 1 qershor.
Featured image of article: Britania drejt fundit të luftës së Covid-19/ Boris Johnson përgatit planin për lehtësimin e masave kufizuese kundër pandemisë Boris Johnson

BRITANI- Boris Johnson po planifikon të lehtësojë kufizimet për Covid-19 që përfshjnë edhe lëvizjen e lirë nëpër parqe. Ndërkohë sipas mediave të huaja Johnson është shprehur se stallat, kopshtet shitja e makinave do të hapen muajin tjetër. Ndërkohë në Britani po bëhet plani se cilat dyqane dhe se cilat jo do të hapen më 1 qershor.

Kryeministri do të përcaktojë fazën tjetër të ngritjes së masave ditën e enjte në një konferencëpër shtyp. Marrja e vendimit për lehëtsimin e kufizimeve vjen pasi pretendohet se kombinimi i ajrit dhe i diellit janë një kombinim për të mposhtur Covid-19.

 ‘Nga provat shkencore është e qartë se shkalla e infeksionit është shumë më pak e mundshme jashtë. Kombinimi i ajrit të pastër dhe diellit janë të këqija për virusin por ato e bëjnë atë më të sigurt për të gjithë. Pra, ne po shohim hapjen e ambienteve të jashtme. Por të gjitha të bëra në hapa të ngadaltë.’ Thonë burime të brendshme nga qeveria.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Metro

(A.K.dosja.al)

Shto Koment