Bota

Brexit/ Corbyn: Pretendimi i Boris Johnson për mbylljen e parlamentit është absurd

Shefi i fuqishëm britanik Jeremy Corbyn e ka quajtur shuëm absurd propozimin e Boris Johnson për mbylljn e Parlamentit.
Featured image of article: Brexit/ Corbyn: Pretendimi i Boris Johnson për mbylljen e parlamentit është absurd Jeremy Corbyn

BRITANI E MADHE- Ditën e  sotme  Jeremy Corbyn,  shefi i fuqishëm “de fakto” i stafit të Boris Johnson, teska ka dalë në një konferencë për shtyp është pyetur nga gazetarët  se cila do të ishte lëvizja e tij e ardhshme.

Ndërsa Corbyn, u përgjigj: “Ju djema duhet të dilni nga Londra. Shkoni dhe bisedoni me njerëz që nuk janë të pasur.”

Kjo duket të jetë një referencë për idenë që gazetarët me qendër në Londër nuk e kuptojnë se sa mbështetje ka për strategjinë e Brexit, Boris Johnson jashtë klasës së mesme në kryeqytet.

Ka mjaft prova për të mbështetur këtë pikëpamje. Disa sondazhe të ‘YouGov’ nga fillimi i kësaj jave sugjerojnë se në mesin e votuesve në përgjithësi, njerëzit janë më të prirur të mendojnë se Boris Johnson dhe qeveria e tij janë në kontakt me gjendjen publike mbi Brexit sesa janë deputetët në parlament.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por Lord Heseltine, ish-zëvendës kryetarët konservatorë pro-evropianë,  thanë se ishte një gabim për Cummings i cili pretendonte se ishte pala e mbetur që përfaqësonte pikëpamjet e elitës së pasur.

“Nëse filloni të flisni se kush janë njerëzit më të pasur me ndikim në këtë fushatë , kush e posedon Telegrafin? Kush e zotëron Diellin? Kush e posedon Daily Mail? Njerëz me pasuri, pasuri, me miliona para të pashlyera. Ata janë ata që emërojnë redaktorët e gazetave që janë sinqerisht njerëz që bëjnë  propagandë.“- shprehet ai.

Burimi : Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment