Bota

Brexit/ Britania e Madhe po përgatitet për bisedimet me Bashkimin Europian

Johnson ka thënë se Britania e Madhe do të largohet nga BE në afatin e fundit të Brexitit më 31 tetor, me ose pa një marrëveshje.
Featured image of article: Brexit/ Britania e Madhe po përgatitet për bisedimet me Bashkimin Europian Boris Johnson

 ANGLI- Britania e Madhe ka dërguar propozime të reja për një marrëveshje Brexit në Bruksel javën e kaluar, ku kryeministri Boris Johnson i kërkuar BE-së të fillojë bisedime të hollësishme për të “hequr” çdo kundërshtim.

Fokusi kryesor që Britania ka kërkuar është zëvendësimi i të ashtuquajturës prapavijë, politika e negociuar nga Theresa May dhe BE për të parandaluar një kthim të kufijve të Irlandës, i cili ka qenë prej kohësh një pikë e ngutshme me Parlamentin për të rënë dakord për një marrëveshje.

Johnson ka thënë se Britania e Madhe do të largohet nga BE në afatin e fundit të Brexitit më 31 tetor, me ose pa një marrëveshje.

Por nën legjislacionin e miratuar nga deputetët muajin e kaluar të njohur, si Akti i Bennit, Johnson duhet t’i shkruaj BE-së duke kërkuar një vonesë të mëtejshme nëse asnjëra prej marrëveshje nuk nënshkruhet nga Parlamenti deri më 19 tetor, vetëm nëse deputetët do të bien dakord për një Brexit pa marrëveshje.

Por cilat janë planet kufitare të Kryeministrit?

Sipas propozimeve të Boris Johnson, të cilin ai e quan një “zonë të gjerë uljeje” për një marrëveshje të re me BE: Irlanda Veriore do të linte bashkimin doganor të BE-së së bashku me pjesën tjetër të Anglisë, në fillim të vitit 2021.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por ndërkohë Irlanda Veriore do të vazhdojë të zbatojë legjislacionin e BE-së në lidhje me bujqësinë dhe produktet e tjera, nëse e miraton Asambleja e Irlandës Veriore.

Kontrollet doganore për mallrat që tregtohen mes Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së do të “decentralizohen”, me dokumentet e paraqitura në mënyrë elektronike dhe vetëm një “numër shumë të vogël” të kontrolleve fizike.

Këto kontrolle duhet të bëhen larg kufirit, në ambientet e biznesit ose në pika të tjera në zinxhirin e furnitorëve.

Pas prezantimit të planeve në BE, burimet qeveritare shpresuan që Britania e Madhe të jetë në gjendje të hyjë në një periudhë intensive 10-ditore të bisedimeve, me qëllim që të arritjë një marrëveshje përfundimtare në samitin e BE-së më 17 tetor.

Burimi:  BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment