Bota

Brandon Bernard ekzekutohet pasi Gjykata e Lartë refuzoi kërkesën për një shtyrje

Brandon Bernard u ekzekutua nga qeveria federale të Enjten në Qendrën Federale të Korrektimit në Indiana, sipas një raporti të grupit. Bernard, 40 vjeç, ishte një nga pesë anëtarët e bandës të dënuar në Teksas për vrasjen e Stacie dhe Todd Bagley.
Featured image of article: Brandon Bernard ekzekutohet pasi Gjykata e Lartë refuzoi kërkesën për një shtyrje Bernard

SHBA– Brandon Bernard, 40 vjeç, vdiq me injeksion vdekjeprurës të Enjten ndërsa administrata e Presidentit Donald Trump po kryen një seri ekzekutimesh federale në ditët e saj të fundit të lënies së pushtetit, duke injoruar thirrjet për mëshirë dhe shpërthimet e rasteve me Covid-19 pas hekurave.

Brandon Bernard u ekzekutua nga qeveria federale të Enjten në Qendrën Federale të Korrektimit në Indiana, raporton CNN sipas një raporti të grupit. Bernard, 40 vjeç, ishte një nga pesë anëtarët e bandës të dënuar në Teksas për vrasjen e Stacie dhe Todd Bagley. Vrasësi Christopher Vialva u ekzekutua në shtator ndërsa bashkëpuntorët e tjerë morën dënime të ndryshme. Bernard u shpall i vdekur në orën 9:27 pasdite. Ai ishte personi më i ri në Shtetet e Bashkuara që mori një dënim me vdekje në gati 70 vjet për një krim të kryer kur ishte adoleshent.

Ekzekutimi i Bernard u planifikua këtë vjeshtë nga qeveria. Ishte ekzekutimi i nëntë qëkur Prokurori i Përgjithshëm William Barr njoftoi rifillimin e ekzekutimeve federale pas një ndërprerje 17-vjeçare – një vendim që ka qenë i mbushur me polemika, veçanërisht gjatë pandemisë globale, dhe mund të ndalet nën administratën e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Sidoqoftë, kjo mund të jetë tepër vonë për pesë të burgosurit federalë të dënuar me vdekje të planifikuar të vdesin para Ditës së Përurimit, 20 Janar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çështja e Bernard ka qenë në qendër të vëmendjes për muaj me radhë, duke rrëmbyer tituj dhe vëmendjen e politikanëve dhe të famshmve që donin të ndalej ekzekutimi.

Kim Kardashian West bëri thirrje që Trump të japë një ulje dënimi për Bernard; Rep. Ayana Pressley, solli në vëmendje legjislacionin që ajo prezantoi vitin e kaluar për t’i dhënë fund dënimit me vdekje në nivelin federal; Rev. Jesse L. Jackson i bëri thirrje Presidentit të zbusë dënimet dhe të falë të gjithë të burgosurit e planifikuar për ekzekutim; dhe 23 prokurorë të zgjedhur dhe ish-prokurorë paraqitën një deklaratë të Mërkurën në mbështetje të apelit të Bernard.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment