Bota

Boris Johnson prezanton “Planin e Dimrit” kundër Covid, hyjnë në fuqi masat e reja: Vaksinat e shpejta, trajtimet dhe nivelet e reja të bllokimit

Kryeministri konfirmoi se bllokimi në të gjithë Anglinë do të përfundojë siç është planifikuar më 2 dhjetor dhe kombi do të kthehet përsëri në një sistem të niveleve të masave të cilat do të jenë më të ashpra sesa ato në fuqi para nëntorit.
Featured image of article: Boris Johnson prezanton “Planin e Dimrit” kundër Covid, hyjnë në fuqi masat e reja: Vaksinat e shpejta, trajtimet dhe nivelet e reja të bllokimit Boris Johnson

ANGLI– Boris Johnson botoi një’ Plan Dimëror’ me 56 faqe, duke përshkruar rregullat e koronavirusit , të cilat do të zbatohen nga muaji dhjetor deri në pranverë, kur Qeveria shpreson që bordurat drakoniane të fillojnë të ngrihen për të mirë.

Kryeministri konfirmoi se bllokimi në të gjithë Anglinë do të përfundojë siç është planifikuar më 2 dhjetor dhe kombi do të kthehet përsëri në një sistem të niveleve të masave të cilat do të jenë më të ashpra sesa ato në fuqi para nëntorit.

Por Johnson tha “për herë të parë që kur ky virus i mjerë u përhap, ne mund të shohim një rrugëdalje nga pandemia”.

Më poshtë është një zbërthim i strategjisë së Kryeministrit.

Sipas “Planit të Dimrit”, palestrat dhe dyqanet jo të domosdoshme do të hapen. Pubet e zonës 3 do të vijojnë të jenë mbyllur, në zonën 2 mund të rihapen nëse ofrojnë ushqime. Do të lejohen mbi 4000 spektatorë në ambiente të hapura, ndërkohë që do të ketë dhe testime masive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rregullat e reja do të zgjasin të paktën më 31 Mars – më shumë se një vit pasi filloi bllokimi i parë. Megjithëse ‘mesazhi i qëndrimit në shtëpi’ i muajit të fundit do të hiqet, njerëzve do t’u thuhet të minimizojnë udhëtimet dhe të punojnë nga shtëpia deri në prill.

Gjithashtu kreu i qeverisë deklaroi se duhet “mbajtur presioni” mbi virusin në mënyrë që  njerëzit të kenë mundësi të takojnë më shumë miq e familjarë për Krishtlindje.

“Në një periudhë vështirësisht të mëdha, kohë e shpenzuar me të dashurit është edhe më e vyer se çdo gjë për të gjithë njerëzit. Por nuk duhet të harrojmë kujdesin dhe masat duke lejuar virusin të përhapet më tej. Ky virus nuk do të na garantojë një armëpushim për Krishtlindje. Ai nuk e di fare që është Krishtlindje”, tha mes të tjerash Johnson.

(A.B)/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment