Bota

Boris Johnson lajmëron planin për largimin e makinave me naftë dhe gazë, brenda vitit 2030…

Mbretëria e Bashkuar synon të ulë emetimet  e karbonit  68% deri në fund të vitit 2030.
Featured image of article: Boris Johnson lajmëron planin për largimin e makinave me naftë dhe gazë, brenda vitit 2030… Boris Johson

BRITANIA E MADHE-Kryeministri Boris Johnson, ka lajmëruar se do të marri  masa për të larguar nga qarkullimi të gjitha makinat që konsumojnë naftën dhe benzinën, duke i konvertuar ato në makina me konsum elektrik sa më shpejt.

Sipas mediave të huaja, Mbretëria e Bashkuar synon të ulë emetimet e karbonit  68% deri në fund të vitit 2030.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, Boris Johnson, muajin e kaluar paraqiti një plan për uljen e emetimeve ku përfshinte, heqjen e makinave me konsum nafte dhe benzinë dhe përdorimin e teknologjisë së hidrogjenit.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment