Bota

Boris Johnson kundërshton opozitën: Pas Brexit do të ketë sërish jetë

Kryeministri tha gjithashtu se deputetët duhet të largohennga Parlamenti, nëse nuk e votëbesojnë atë.
Featured image of article: Boris Johnson kundërshton opozitën: Pas Brexit do të ketë sërish jetë Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Boris Johnson ka këmbëngulur se ai shpreh keqardhje për çdo kërcënim ndaj çdo kujt që është pjesë e opozitës, veçanërisht deputeteve femra.

Kryeministri tha gjithashtu se deputetë dembelë duhet të largohen nga Parlamenti nëse nuk i japin votëbesimin.

Debati vjen pasi deputetët u rimblodhën në Parlament pas vendimit të Gjykatës Supreme e cila silësoi si të paligjshëm Pezullimin e Parlamentit.

Johnson mbrojti deklaratën e tij të një ligji që kërkonte të bllokonte një Brexit pa marrëveshje si “projekt-ligji i dorëzimit”.

Ligji, i njohur si projekt-ligji i Benn, detyron qeverinë të kërkojë një zgjatje të afatit të Brexit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë një numri të intervistave me redaktorët politikë të BBC-së, Kryeministri argumentoi se “do t’i hiqte pushtetin qeverisë, për të vendosur se sa kohë do të mbetej në BE”.

Ne kemi nevojë për të bashkuar njerëzit dhe për të marrë këtë gjë të përfunduar. Tempatorët duhet të zbresin dhe njerëzit duhet të mblidhen sepse është vetëm duke bërë Brexit të bëjë që ju të mos lejoni të nxitet, siç ishte, nga ankthi aktual dhe ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë me axhendën e brendshme.“- u shpreh ai.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment