Bota

Boris Johnson telefonatë urgjente me milardierët Gates. Ja cila është arsyeja e bisedës

Gates, një filantrop dhe bashkëthemelues i gjigandit softuerik Microsoft, ka qenë një figurë e shquar joqeveritare në pandeminë Covid-19.
Featured image of article: Boris Johnson telefonatë urgjente me milardierët Gates. Ja cila është arsyeja e bisedës Boris Johnson< Bill dhe Melinda Gates
Përditësuar:

BRITANI- Kryeministri i Britanisë Boris Johnson, ka biseduar në një lidhje telefonike  me miliarderët  Bill dhe Melinda Gates për të diskutuar rreth  zhvillimit të vaksinës së koronavirusit.

Gates, një filantrop dhe bashkëthemelues i gjigandit softuerik Microsoft, ka qenë një figurë e shquar joqeveritare në pandeminë Covid-19. Së bashku me gruan e tij, Z. Gates themeloi fondacionin Bill & Melinda Gates njëzet vjet më parë. Të tre i kanë bërë thirrje Kate Bingham, Kryetare e Task Force e Vaksinës në Mbretërinë e Bashkuar.

Në një deklaratë, qeveria tha: Kryeministri foli sot para Bill dhe Melinda Gates përmes thirrjeve video. Në bisedë është u bashkuar Kate Bingham, Kryetare e Taskforce e Vaksinës në Mbretërinë e Bashkuar. Ata diskutuan kontributin e Mbretërisë së Bashkuar për të ndihmuar vendet në të gjithë botën të merren me koronavirusin dhe punën e rëndësishme të Fondacionit Gates në këtë fushë. Të dy palët shprehën shpresën se një vaksinë e vlefshme do të gjendet sa më shpejt që të jetë e mundur. Ata gjithashtu ndanë përkushtimin e tyre për punën jetike të Gavi, Aleanca e Vaksinave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Biseda vjen përpara Samitit Global të Vaksinave, më 4 qershor në Britani.   Samiti Global i Vaksinave  një konferencë e drejtuar nga Gavi -do të jetë një ngjarje plotësisht virtuale këtë vit si pjesë e një skeme për të imunizuar 300 milion fëmijë me vaksina në të gjithë botën.

Burimi:.express

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment