Politike

Bombat e Tiede-s, socialistët humbasin qetësinë, Rama: Inskenim, s’duan Evropën dhe drejtësinë

BILD trondit edhe socialistët. Kryeprokurorja Arta Marku raporton në Kuvend. Mazhoranca përgatitet për të votuar ndryshimet në Kodin Penal. Kryeministri Edi Rama fajëson opozitën se nuk po lejon vendin të integrohet dhe flet për një inskenim nga PD. Rama tha se Meta programoi letrën për Agim Ismailin.

TIRANË- Një ditë pasi gazeta gjermane “BILD”, tronditi Shqipërinë me 10 audio-përgjime të reja të cilat përfshijnë kupolën e Partisë Socialiste, Kuvendi u mblodh për të votuar ndryshimet në Kodin Penal. Por kërkesa e opozitës së re në Kuvend se i duhej më shumë kohë për të parë projektligjin e paraqitur në Kuvend, ka bërë që votimi të shtyhet.

Kryeprokurorja Arta Marku ka raportuar nga foltorja e Kuvendit lidhur me kriminalitetin gjatë vitit 2018, ndërkohë që ra në sy veshja e saj me lejla, që solli edhe irritimin e deputetit opozitar Kujtim Gjuzi.

Por BILD ka prekur qetësinë e deputetëve socialistë. E nisi Musa Ulqini, që në fjalën e tij të shkurtër para gazetarëve, ia hodhi fajin presidentit Ilir Meta, si shkaktarin kryesor të tensioneve politike në vend, për ta vazhduar Erion Braçe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zv.kryeministri mohoi përgjegjësinë politike të socialistëve për përgjimet, dhe u zu me gazetaren Ambrozia Meta, teksa kjo e fundit e pyeti në lidhje me qëndrimin e PS, ndërsa UIsi Manja nuk pranoi të komentonte bisedën e tij me Robert Agon.

Por një tjetër pamje na ofroi kryeministri Edi Rama, i cili përgjimet i quajti të dala nga konteksti dhe të koordinuara me partinë Demokratike. Rama foli për komplot dhe inskenim nga Berisha-Meta-Basha-Kryemadhi, pasi nuk duan Evropën dhe drejtësinë.

(F.g & a.s/dosja.al)

 • 18:15

  Balla nuk i “ndahet” Bashës: E zhyti PD-në në moçale financimesh ruse

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi nga foltorja e Kuvend se në 28 vite në këtë vend nuk do të kishte pasur parashikimin më ogurzi për Partinë Demokratike që do të vetë shkatërrohej.

  Sipas Ballës, Lulzim Basha e ka zhytur Partinë Demokratike në moçale financimesh ruse.

  Duke folur për përgjimet e gazetës gjermane Bild, Balla deklaroi se gazeta i ka marë ato të gatshme nga PD dhe ishin ruajtur për ditë të zeza për Bashën.

  Kujtoni ju që “Bild” nuk i ka marrë materialet të gatshme? Patjetër që po. Ishin ruajtur për ditë të zezë. Ka ndonjëri dyshim se ka ndonjë ditë më të zezë se e sotmja për Lulzim Bashën?

  Po përgjegjësia e kësaj Prokurorie që i mban dosjet pa fund?“, tha Balla.

 • 13:53

  Rudina Hajdari kërkon dorëheqjen e Ramës: Thirrini ndërgjegjes, të evitojmë viktimat!

  Kryetarja e grupit parlamentar të PD-së, Rudina Hajdari i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama që të japë dorëheqjen në mënyrë që vendi të mos kalojë në revoltë.

  “Nëse pretendoni vrasje më 2 prill, a nuk është e drejtë që të ruani jetën e njerëzve? Kush flet për shtetin e të drejtës. Por nëse iu vazhdoni në këto lloj mënyre, a nuk do t’i jepni viktima. Thirrini ndërgjegjes tuaj. Koha po iu mbaron dhe iu e dini mirë. Duhet të evitojmë viktimat, Rama duhet të marri të gjitha masat për të evituar këtë lloj situate,”-tha Hajdari. 

  Pjesë nga fjala e Rudina Hajdarit: 

  I nderuar kryetar i Kuvendit, kolegë deputetë. Është vërtetë një situatë që duhet të ishte evituar. Por ja kur erdhëm për shkak të të njëjtës metodë të viteve të fundit. Po them një shprehje: “Dhuna fillon aty ku mbaron asyeja, dhuna fillon aty ku mbaron politika”. Nëse flasim për dhunë por ndodh nga individë brenda dhe jashtë parlamentit. Rama përdor një gjuhë arrogante dhe kërcënuese. Është e drejtë të thuhet që kemi humbur arsyen duke mos i dhënë një përgjigjie shqiptarëve. Jemi përballë një realiteti që duhet të ishte evituar me kohë. Realiteti kërkon shtetas dhe shtetarë zgjidhje dhe jo që t’i japin akoma më shumë benzinë zjarrit. Kryeministri sot erdhi dhe tha se ai është i mbrojtur nga ndërkombëtarët, opozita jo. Kjo nuk është e vëërtetë. Ai po e përdor për arrogancën në Shqipëri dhe jashtë saj. ai thotë se ka mbështetjen e ndërkombëtarëve, por ai sot mori përgjigjien për moshapjen e negociateve. Kjo për shkak të realitetit që jemi sot, dhe përgjimiet. Përgjimet kanë indicie të ndryshme. I takon Prokrurorisë që të hetojë më tej. Ndodhemi përballë një realiteti kur dosja 399 dhe 184 mund të mos hetohet. Ndodhemi në të njëjtën situatë: mbylljen e dosjeve të nxehta pasi janë përfshirë shtetarë. Nëse nuk arrijmë që t’i zbulojmë këto dosje, do të dështojmë përballë shqiptarëve. Duhet të jemi më seriozë, asnjë palë nuk po përdor arsyen. Është koha që ta marrim fatin tonë në dotë. Është koha që t’i themi jo dhunës. Por edhe një ndryshim të sistemit që duhet të ndodhë njëherë e më parë. Të përfundojmë reformën në drejtësi. Nëse pretendoni vrasje më 2 prill, a nuk është e drejtë që të ruani jetën e njerëzve? Kush flet për shtetin e të drejtës. Por nëse iu vazhdoni në këto lloj mënyre, a nuk do t’i jepni viktima. Thirrini ndërgjegjies tuaj. Koha po iu mbaron dhe iu e dini mirë. Duhet të evitojmë viktimat, Rama duhet të marri të gjitha masat për të evituar këtë lloj situate.
 • 13:22

  Rama: Negociatat mund të mos çelen në tetor, por “Haxhi Qamilët“ nuk i shmangen dot drejtësisë

  Kryeminstri Edi Rama gjatë seancës së sotme  plenare ka deklaruar se negociata mund të mos çelen në tetor, teksa ka shtuar se ka ardhur koha që “Haxhi Qamilët“, siç i quan ndryshe ai, të dalin para drejtësisë. 

  Pjesë nga fjala e Ramës në Kuvend:

  Në sistemin që kemi zgjedhur secili përgjigjet për vete dhe paguan për vete para drejtësisë. Sot më vjen mirë që i japim fund disa nevojave me rëndimin e masave ndaj ccdo forme dhune. Prekja me dorë e mjekëve, dhunesit e albitrave, sportistëve ka ardhur koha që të marrim përgjigjie. Sika ardhur koha që t’u jepet përgjigjie atyre që bllokojnë rrugët ssepse mendojnë se janë në të drejtën e tyre. E drejta e tyre mbaron kur fillon ajo e tjetrit. Gjithë kjo përpjekje për ta rrumpallizuar vendin duhet që të marrë përgjigjie për efektet që kanë mbi të rejat e të rinjtë. Nëse ata mësohen me shembullin skandaloz se po shkele mbi të drejtat e të tjerëve përfundon në mbretërinë e Qamile Haxhiut.

  Ku e gjete?

  Ku e gjeta? Është shpriti që flet.

  Një tjetër aspekt është ndryshimi i veprave penale që kanë të bëjnë me armët. E konsideroj me shumë rëndësi aspektin që e kemi trajtuar me kohë të mbrojtes së mjedisit nga krimet mjedisore.  Një tjetër shumë I rëndësishëm është ai i sigurisë ushqimore. Boll më me pasiguri dhe lloj-lloj mashtrusësh. Dënimet janë goxha dhe nëse do të ketë margarinë me vaj palme të maskuar si gjalp për 15 vjet burg, Kodi Penal ia plotëson këtë dëshirë.

  E fundit, është propozuar një ndërhyrje për të mbrojtur kafshët nga kafshët. Kemi parë akte barbare të kafshëve me dy duar ndaj atyre me katër këmbë. Ka ardhur koha të marrim në mbrojtje ata me katër këmbë. Marrim në mbrojtje ata që nuk e kanë dhuratën e të folurit nga ata që e përbuzin. ata meritojnë të gjithë mbështetjen e atyre që emrin e kanë njeri por nuk e meritojnë. Këto janë të gjithë elementët kryesorë që nuk kanë lidhje as me të majtën dhe as me të djathën. Dhe për t’i thënë mundësinë e konsensusit, i japim më shumë kohë opozitës.

  Maksimumi do të jetë një dëm i madh që do të na pengojë me negociatat në tetor. Nuk e përjashtoj. Por maksimumi mund të arrijë këtë. Reformës në drejtësi dhe daljes para drejtësisë këta Haxhi Qamilë nuk i shmangen dot. Këtë do ta thotë edhe vetë filxhani i Qamile Haxhiut.

 • 13:10

  Përballja EPIKE e Ramës me Gjuzin: Kokë e zbrazët. Deputeti s’i ndahet. Kryeministri i lutet 3 herë: Për atë shami…

  Kryeministri Edi Rama e ka patur të vështirë përballjen në Kuvend me deputetin e ardhur në Kuvend  nga listat e PD, Kujtim Gjuzi.

  Edi Rama, kryeminister dhe Kujtim Gjuzi, deputet

  Teksa fliste për presidentin Ilir Meta, dhe rolin e tij në konflikt, ndërsa Gjuzi i kërkoi të fliste për BILD.

  Rama tha se përgjimet e BILD dalin për kokat e zbrazuara si të Gjuzit.

  Replika e plotë:

  Kujtim Gjuzi: O zotëri fol për përgjimet e BILD

  Edi Rama: Nëse vazhdojnë të bëjnë atë që bëjnë s’do jenë më as kryepleq. Përgjimet dalin pikërisht për një ekuivalencë zbraztësie për koka të tilla, si koka e këtij që më drejtohet mua.

  Doni të vazhdojmë luftën me përgjime. Doni të shohim kush është ai që ka frikë nga zgjedhjet dhe kush është ai që i fiton zgjedhjet duke vjedhur.

  Kujtim Gjuzi: O zotëri, fol për atë o zotëri…

  Edi Rama: Naltmadhëni të lutem, s’të ndërpreva kur fole…të lutem, të lutem, të lutem… për atë shami që ke në xhep mos bëj Flamurin me mustaqe (Flamur Noka). S’kemi patur ty këtu të na kthjellosh. Jemi shumë të lumtur që tani të kemi këtu…

 • 13:05

  Përgjimet e BILD, Rama: Brenda 4 javësh gjykatat gjermane do shqyrtojnë padinë

  Ashtu siç e paralajmëroi një javë më parë, kryeministri Edi Rama tha sot në Kuvend se brenda një muaji gjykatat gjermane do të shqyrtojnë kërkesën e tij për padinë ndaj gazetës gjermane BILD, dhe gazetarit Peter Tiede.

  Rama tha se biseda e tij me Arben Keshin është një bisedë si mijëra të tjera, dhe mund të përsëritet sërish.

  “Brenda 4 javësh iu kërkoj gjykatave gjermane të zbardhin të vërtetën, për gjithçka që është thënë në adresën time. Bisedën e kam bërë dhe do e përsërisja prapë dhe ato biseda kam bërë me mijëra copë.”-tha Rama.

 • 13:03

  Arta Marku “ndezi” socialistët, këshilla e Kujtim Gjuzit: Më e kujdesshme Prokurore…

  Deputeti Kujtim Gjuzi në seancën e sotme plenare nuk i ka kursyer akuzat ndaj Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Markut. Po ai është kapur edhe me veshjen e saj, pasi kjo e fundit ishte veshur në seancën e sotme me ngjyrën mavi.

  “A do të ishte e drejtë të gjykohej nga veshja mavi, ajo është një grua, mund të zgjedhë c’të dojë, por sot duhet të ishte më e kujdesshme në veshje”- tha ai.

 • 12:57

  “Duan të bëjnë 2 prillin”, Rama bën paralajmërimin e fortë: S’ka ndryshuar asgjë

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me tubimin elektoral të mohuar nga kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi me pretendimin se nuk kishin sheshe të lira.

  Rama e krahasoi vendimin e Ademit, me mbështetësit e fundit të diktaturës në kohën kur Partia Demokratike sapo ishte krijuar dhe kishte fituar mbështetjen e të gjithëve.

  Duan apo nuk duan, do të jetë dita e zgjedhjeve. Mbase plani është të bërë një 2 prill tjetër sot pasdite. Sepse tregon se nuk ka ndryshuar asgjë në qasje dhe metotë të liderit supreme,”-u shpreh Rama.

  PJESË NGA FJALA E RAMËS:

  Nga ana tjetër sunon të mbjellë frikën tek njerëzit sikur çoç do ndodhë. Sot ne kemi planifikuar takimin në Shkodër. Enversitët përqiqeshin që t’i zinin rrugën PD, këta sot rishfaqen në grahmat e asaj partie që ka humbur busullën dhe që rrogëtarët e pahuar nga taksat në nivelin vendor po i përdor njësoj siç përdorte asaj kohe disa falanga njerëzish pa të ardhme. Ajo që është e trishtueshme është fakti që njësoj si në atë kjo përpjekje nuk ka shumicën e shqiptarëve dhe asnjë mik apo partner. Të gjitha janë kundër gjithë kësaj që ndodh. A nuk iu kujton kjo Haxhi Qamillin që thoshte sa të kem Shijakun dhe Kavajën me vete nuk e *** për Francën dhe Anglinë. Pjesa e trishtueshme është pjesa e njërëzve të përdorur që po humbasin të drejtën që të punojnë për shtetin. Janë në shkelje flagrante të ligjeve edhe pse mund të ndjehen të imunizuar nga ligji. Jeta vazhdon edhe pas 30 qershori. Duan apo nuk duan, do të jetë dita e zgjedhjeve. Sidoqoftë ajo që na takon është çka i takon kujtdo që është me të drejtën që të jemi të vendosur dhe të vetëpërmbajtur. Mbase plani është të bërë një 2 prill tjetër sot pasdite. Sepse tregon se nuk ka ndryshuar asgjë në qasje dhe metotë të liderit suprem.

 • 12:47

  Rama: Morëm informacione, një njeri pranë katërshes foli me kriminelët në burgje (POROSIA)

  Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kuvend ka thënë se para dy ditësh një person pranë katërshes Berisha-Meta-Basha-Kryemadhi ka folur me eksponentë në burgje. Pas kësaj, tha Rama, ka ardhur edhe letra e djeshme e Metës.

  “Para dy ditësh morëm informacion se një njeri pranë katërshes, ka komunikuar me persona në burgje që të marrin në dorë pjesën e tyre për revolucionin imagjinar. Menjëherë më pas del letra e presidentit të shqetësuar për situatën në burgje. Presidenti po të ishte i shqetësuar për situatën, s’duhet të kishte bërë letrën publike. Dhe e dërgoi letrën në vendin e gabuar. Po të donte informacion, do kërkonte informacion nga ministrat. Drejtorët s’janë nomenklatura e tij, pavarësisht se i duket vetja udhëheqës Suprem përkrah liderit supreme.”-tha Rama.

 • 12:30

  FOTO-LAJM/ Arta Marku “ndez” socialistët, shkon në Kuvend me ngjyrat e Rilindjes

  Momente pikante vijnë nga Kuvendi aty ku kryeprokurorja Arta Marku ka raportuar për gjendjen e kriminalitetit në vend.

  Marku, është veshur me një këmishë ngjyrë lejla që përkon me ngjyrën e Rilindjes.

  Rastësia vjen në të njëjtën kohë kur prokuroria është në qendër të akuzave të opozitës në lidhje me hetimin e dosjes 184 dhe 339.

  Për më shumë ndiqni fotogalerinë:

 • 12:04

  Rruga Tiranë-Durrës me pagesë? Ministrja Balluku: Nuk do ketë tra as në shtator, as në dhjetor

  Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku gjatë seancës plenare të sotme foli për rrugën Tiranë-Durrës, teksa deklaroi se nuk do të këtë tra në këtë segment në shtator.

  Balluku theksoi se ky projekt është në studim e sipër dhe se ende nuk është marrë një vendim për ta bërë këtë aks me pagesë.

  “Ne jemi gjithmonë të gatshëm që ne të përgjigjemi  për çdo interpelancë. Programi kombëtar për infrastrukturën është një program ambicioz, që synon  për të përmirësuar standardet. Segmente e reja janë të kushtueshme. Koncesionet janë investime që paguhen nga privati dhe që shlyhen në kohë më të gjatë nga shteti. Prioritet, vlerësojmë edhe mirëmbajtjen e segmenteve rrugore. Si mund të filloj pagesa në shtator. Nuk bëhet fjalë për të vendosur as  një tra as në shtator , as në tetor dhe as në dhjetor”, tha ministrja Balluku.

 • 11:37

  Braçe: PD ka vjedhur vota me pistoletë, nëse përgjimet e “Bild” janë të vërteta të mbajnë përgjegjësi

  Zv.kryeministri Erion Braçe është shprehur se PD ka vjedhur vota me pistoletë. Sipas tij  nëse përgjimet e “Bild” janë të vërteta të mbajnë përgjegjësi ata që janë të përfshirë.

  Përgjimet i kam dëgjuar edhe unë. Këto janë përgjime partiake që ata me  pistoletë në dorë kanë kërcënuar njerëz. Kanë goditur edhe makinën e policisë së shtetit. Mbi të gjitha është prokuroria që duhet të vërtetojë vërtëtsinë e tij. Unë nuk jam akoma socialist i vjetër. Ndreu nuk thotë që secili mësues në qarkun e Dibrës  nëse nuk votojnë në PS do te fluturojnë nga puna. Ai ka folur me një drejtues të PS-së. Sipas ligjit drejtuesit e shkollave nuk janë të ndaluar të merren me aktivitetin politik. Përgjime për çfarë? Kush ka folur për përgjime? Në asnjë prej përgjimeve të publikuara, në gojën e Vangjush Dakos, nuk flitet në asnjë germë për ofrim të parave.  Në rast se identifikohen raste të tilla të blerjes së votave, duhet të mbajë përgjegjësi. Ata kanë blerë vota, kanë kërcënuar me armë”, u shpreh Braçe.

 • 11:37

  Kryeprokuroja Arta Marku: Durrësi e Fieri kanë rritjen më të madhe të kriminalitetit

  Kryeprokuroja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku ka raportuar sot në Kuvendin e Shqipërisë lidhur me raportin e kriminalitetit për vitin 2018.

  Në fjalën e saj në foltoren e Kuvendit, Marku u shpreh se rritjen më të madhe të kriminalitetit e kanë shënuar qarqet e Durrësit dhe Fierit.

  Ndërsa vepra penale me më shumë të proceduar dhe hetuar është ajo e vjedhjes së pasurisë.

  Rritjen më të madhe të kriminalitet është Durrësi dhe Fier. Vepra më e madhe e hetuar është vjedhja e pasurisë. Sa i përket krimit të organizuar janë regjistruar 41 procedime nga 25 që u regjistruan në vitin 2017. Numri është rritur me 21 të dënuar më shumë. Sipas statistikave ka 37% më pak të proceduar nga 2017 për korrupsion por ka pasur hetime proaktive,”-tha Marku.

 • 11:30

  Gazetarët e ‘bombardojnë’ me pyetje, Ulsi Manja ia mbath nga prononcimi live

  Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, nuk ka pranuar të komentojë telefonatën e tij me shefin e Policisë në Dibër, Robert Aga.

  Manja u pyet nga gazetarët në dalje nga salla e Kuvendit, por tha vetëm: Për çështje të drejtësisë flet drejtësia… mos u nxitoni

  Por, gazetarët e kanë ndjekur edhe më tej Manjën, duke e pyetur nëse ka përgjegjësi politike Ulsi Manja dhe PS për atë që BILD botoi dje. Zoti Manja, keni përgjegjësi ju?

  Por kryetari i Komisionit të Ligjeve nuk ka pranuar të japë komente.

 • 11:09

  Musa Ulqini sulmon Metën: Presidenti po i hedh benzinë tensioneve, do hyjë në librin Guinness

  Për trazirat në KZAZ-të e vendit, përgjimet e “Bild”, shtyrjen e zgjedhjeve, dhe për arrestimin e Bardh Spahisë, deputeti Musa Ulqini akuzoi presidenti Ilir Meta se po sjell tensione në vend. Ai theksoi se Ilir Meta po i hedh benzinë tensioneve në vend në vend që të qetësojë situatën. Për përgjimet e ‘Bild” ai u deklaroi se PD po i keqpërdor ato.

  “Unë jam shumë krenar që jam deputet i Belshit. Banorët e Belshit janë shumë qytetarë. Ata as që e mendojnë gjëra të tilla në atë vend. Si është e mundur që kjo prokurori politike që përgjon vetëm njërën palë? Nëse këtu kemi drejtësi që të gjitha palët duhet të hetohen. Pse çëshjta nuk ka shkuar në gjykatë? Sot duhet të ishim të gjithë bashkë për t’u futur në BE. Nëse happen negociatat Edi Rama është më i kontrolluar. Këto gjëra po keq përdorën, PD mund t’i përdorte më parë këto gjëra. Përgjimet po keqpërdoren. Të gjithë duhet të drejtohen të drejtë të përgjegjshëm. Kjo e Ilir Metës do të hyjë në librin Guinness. I hedh benzinë tensioneve në vend. Ai duhet të qetësojë situatën.

Shto Koment