Politike

Bomba molotov në protestën e radhës? Basha: Tërhiqemi nga çdo akt dhune

Kryedemokrati Lulzim Basha i pyetur nëse në protestën e 6-të kombëtare të opozitës do të kishte bomba molotov u shpreh se partia e tij distancohej nga çdo akt dhune.

TIRANË – Pas mbledhjes së Kryesisë së PD-së, Lulzim Basha ka caktuar edhe datën e protestës së 6-të kombëtare më 25 maj. 

I pyetur nëse protesta do të zhvillohej nën praninë e bombave molotov, Basha u shpreh se partia që ai drejton distancohej nga çdo akt dhune.

Pyetje: Do të jetë një protestë me Molotov zoti Basha?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lulzim Basha: Ne kurrë nuk kemi bërë thirrje për dhunë dhe distancohemi nga çdo akt dhune, por mos prit që Lulzim Basha të jetë komandanti i baballarëve, që u ka vënë kryqin tek shtëpia Edi Rama, i vëllezërve, motrat 3-vjecare të të cilëve i ka helmuar me gaz Edi Rama apo i fëmijëve të prindërve që Edi Rama u theu kockat se donte t’u grabiste shtëpitë, që t’u vidhte 40 milionë euro shqiptarëve dhe të mos shpronësontë as banorët e ligjshëm. Këto janë vetëm 3 skandale. Komandant i zemërimit popullor nuk është Lulzim Basha. Zemërimi popullor vetëm do të rritet. Detyra jonë është vetëm të parashtrojmë zgjidhjen politike dhe të thërrasim shqiptarët ta mbështesin këtë kauzë, gjë që e kanë bërë në mënyrë të paprecedentë dhe madhështore, për të cilën përkulem me mirënjohjen më të thellë ndaj tyre, si për protestën e 11 Majit, ashtu edhe për protestën e 13 Majit. Jam i sigurtë që këto do të tejkalohen si në masivitet, ashtu edhe në vendosmëri nga protesta e 25 Majit.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka caktuar datën 25 maj për protestën e radhës pas një takimi me aleatët dhe me Kryesinë. Basha tha para gazetarëve se deputetja Gjylameti ishte e përfshirë në dosjen 184, ndërsa ministrja Spiropali në dosjen “Xibraka.” Gjitashtu Basha i kërkoi demokratëve që të mos e mbështesin ish-deputetin Bedri Hoxha për Klosin.

(k.m./dosja.al)

Shto Koment