LIVE UPDATES
Ekonomi

Bizneset që shitën e blenë vitin e fundit, kryeson farmaceutika

3 Tetor 2020, 05:12 Nga DOSJA
Bizneset që shitën e blenë vitin e fundit, kryeson farmaceutika

SHQIPËRI- Bizneset shqiptare, në pjesën më të madhe të tyre, janë familjare. Mbiemrat e njëjtë mbizotërojnë në strukturën e pronësisë së kompanive të mëdha dhe të Bordeve të Këshillave Mbikëqyrës për shoqëritë aksionere. Si rrjedhojë, edhe lëvizjet për shitblerjet e aksioneve janë të ulëta.

Në pjesën më të madhe, ato janë kalime aksionesh mes bashkëshortësh, apo nga prindërit te fëmijët. Një tjetër dukuri është kalimi i aksioneve nga individi te një kompani, që është sërish në pronësi të të njëjtit individ. Në 2019-2020, kishte dhe një numër të lartë transaksionesh në segmentin e tregtimit të produkteve farmaceutike.

Në 2019-n, transaksioni më i madh ishte blerja e operatorit të telefonisë dhe internetit “Abcom” nga kompania më e madhe celulare në vend, “Vodafone”. Sipas kontratave të depozituara në Qendrën Kombëtare të Biznesit, në prill të këtij viti, u finalizua transferimi i 100% të aksioneve të “Abcom”, nga “American Broadband B.V.”, që zotëronte 100% të “Abcom” te “Vodafone”. Çmimi i blerjes, sipas kontratës ishte rreth 4.6 miliardë lekë, apo 38 milionë euro.

Shpëtim Shijaku, i cili kishte 100% të aksioneve të kompanisë së ndërtimit “Shijaku”, u ka dhuruar përkatësisht nga 33.3% të aksioneve te Bilal Shijaku dhe Petrit Shijaku, vëllezërve.

“Albawings” u bë kompani 100% shqiptare, pasi u largua ortaku “Travel Hub Solutions”. Gjatë vitit 2019 u miratua dhurimi i 80% të kuotave të shoqërisë të ortakut “Travel Hub Solutions” (49%) dhe Dritan Shakohoxha në favor të Nertila Kole. (“Travel Hub Solution” zotërohet 100% nga Nertila Kole).

Dritan Shakohoxha ka ulur kuotat nga 41% në 10%, 10% tjetër zotërohet nga Dhimitër Tola.

Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) ka shitur 20% të aksioneve që zotëronte te “Alvacim Limited”, aksioneri i kompanisë së prodhimit të çimentos “Antea”. Njëkohësisht është zëvendësuar dhe huaja e IFC tek Antea. Është në strategjinë e IFC-së që të hyjë si aksionere në kompanitë e mëdha që i financon dhe më pas të tërhiqet prej tyre. Shuma e rregulluar për huanë është 13.3 milionë euro (bazuar në një marrëveshje kredi në nëntor 2008) dhe do të paguhet me tre këste, sipas kontratës.

Në fillim të vitit 2020, “Farmacom”, një operator i ri në fushën e tregtimit të produkteve farmaceutike (në pronësi të Ertel Kërçuku) ka blerë 33.3% të aksioneve të operatorit farmaceutik “Pharma One”. Ben Petani dhe shoqëria “Evita” (koncesionari i hemodializës që hyri si aksioner 50% te “Pharma One” në 2018-n) kanë shitur nga të dy nga 16.7% të aksioneve te “Farmacom”.

Ertel Kërçuku ka aksione dhe te shoqëria “Evita”, duke bërë që kjo e fundit të marrë shumicën e “Pharma One”, me rreth 67% të aksioneve. Kjo e fundit është një nga operatorët kryesorë të tregtimit të produkteve farmaceutike, me qarkullim vjetor prej 3 miliardë lekësh në vitin 2019, sipas bilancit zyrtar.

Sipas kontratës, shitja e 33.3% të aksioneve u bë kundrejt një vlere prej 33.3 milionë lekësh (rreth 270 mijë euro).

Në 2019-n u shit dhe Koncesioni i dializës. Më datë 25 qershor 2019, është nënshkruar “Marrëveshja për shitblerjen e aksioneve”, midis palës blerëse “Diaverum International AB” me seli në Suedi dhe shitësve “American Hospital SHA” e cila zotëron 15% të kapitalit dhe “Evita SHPK”, e cila zotëron 85% të kapitalit të shoqërisë “DiaVita SHPK”. Sipas kontratës, kontributi në para për pagesën e 100% të kapitalit ishte 157.3 milionë lekë.

Një tjetër transaksion ka ndodhur në fushën e kompanive të produkteve farmaceutike te shoqëria ILMA. Në janar 2020, Tefide Aliaj ka shitur 90% të aksioneve në favor të Agron Gjini, duke mbajtur vetëm 10% për 900 mijë lekë.

Ndryshime aksionesh kanë ndodhur edhe te shoqëria tjetër farmaceutike, TRIMED. Në tetor, ortaku z. Dominic Noel William Evans ka shitur 50% të aksioneve tek Endrit Hido, për 300 mijë euro.

Dy aksionerët e tjerë janë Gentiana Peshkatari (10%) dhe Shani Peposhi (40%).

“Trimed” është aksioneri i 20% të koncesionit të check-up, “3P Life Logistic”.

Në qershor 2020, është vendosur shitja e 100% të kuotave që zotëron në shoqërinë “Arlis Ndërtim” nga ortaku Armand Lilo, në favor të shoqërisë “Mig – Main Investment Group” sh.p.k., kur në fakt, kjo e fundit, zotërohet po prej z. Lilo.

Në operatorin e përpunimit dhe tregtimit të naftës, R.B.H. BELINE gjatë 2019-s ka ndodhur dhurimi i 17% të kuotave të shoqërisë nga ortaku Halil Gashi në favor të Rebani Likometa, ky i fundit ka marrë shumicën, më parë kishin secili nga 50% të aksioneve

REGENCY INTERNATIONAL CASINO TIRANA, që kryen veprimtarinë e kazinosë dhe lojërave të fatit, ka shënuar ndryshime në strukturën aksioneve në fillim të vitit 2020. Janë shtuar ortakët GAMING INVEST (51% të aksioneve) dhe “TAIVAN PARK CENTER-TPC” (26%) dhe janë larguar ortakët “Status Development”, “Gaming Investments Overseas Holding-Hotels & Tourism” dhe “Nova Triumph”. 22% e aksioneve vazhdojnë të zotërohen nga “T A I W A N”.

Marrë nga Monitor.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi biznesi i farmaceotikës kriza e covid-19 biznesi i farmaceotikës kriza e covid-19

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra