Rajoni

Bilanci në Kosovë/ Në 24 orët e fundit regjistrohen 76 të infektuar, 6 viktima dhe 144 pacientë të shëruar nga Covid-19

Me shtimin e rasteve të ditës së sotmë në Kosovë numri në total i viktimave ka shkuar në 574 persona ndërsa i të infekturve 14.377 të tjerë. Që prej fillimi të pandemisë deri më tani në Kosovë janë shëruar 10.926 pacientë. 
Featured image of article: Bilanci në Kosovë/ Në 24 orët e fundit regjistrohen 76 të infektuar, 6 viktima dhe 144 pacientë të shëruar nga Covid-19 Foto ilustruese

KOSOVË– 76 persona të tjerë janë infektuar me Covid-19 në Kosovvë, gjatë 24 orëve të fundit. IKSHPK ka bërë të ditur se sot kanë humbur jetën 6 persona si pasojë e Covid-19, ndërkohë 144 njerëz janë shëruar.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 14 raste, komuna Gjilan 7 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Deçan 6 raste, komuna Pejë 6 raste, komuna Prizren 6 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Ferizaj, Fushë Kosovë, Lipjan, Rahovec dhe Shtime.

Me shtimin e rasteve të ditës së sotmë në Kosovë numri në total i viktimave ka shkuar në 574 persona ndërsa i të infekturve 14.377 të tjerë. Që prej fillimi të pandemisë deri më tani në Kosovë janë shëruar 10.926 pacientë.

Njfotimi i IKSHP-së 

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Numri total i rasteve pozitive është 14.377 raste nga 55.513 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 574 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 144 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 10.926 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.877.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 14 raste, komuna Gjilan 7 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Deçan 6 raste, komuna Pejë 6 raste, komuna Prizren 6 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Ferizaj, Fushë Kosovë, Lipjan, Rahovec dhe Shtime.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment