Bota

Bill Gates: Rihapja e shkollave do të përhapë virusin tek të moshuarit

Gates, mbështur në udhëzimet e reja nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e sëmundjeve dhe përkujdesjen ndaj fëmijve, e cila ka favorizuar hapjen e shkollës, ka thënë se fëmijët janë më pak të rrezikuar
Featured image of article: Bill Gates: Rihapja e shkollave do të përhapë virusin tek të moshuarit Bill Gates

SHBA– Themeluesi i Microsoft, Bill Gates thotë se rihapja e shkollave, në kohën kur pandemia e koronavirusit ende nuk është zhdukur, mund të sjellë një problem serioz, në përhapjen e virusit tek njerëzit e moshuar.

Në një intervistë për “CNN“, Bill Gates, mbështur në udhëzimet e reja nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e sëmundjeve dhe përkujdesjen ndaj fëmijve, e cila ka favorizuar hapjen e shkollës, ka thënë se fëmijët janë më pak të rrezikuar për t’u prekur dhe për të vuajtur nga koronavirusi, por problemi që mund të sjellë rihapja, është infektimi i të rriturve dhe të moshuarve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Problemi i vërtetë vjen pasi infeksioni lidhet moshën më të vjetër. Nuk është zgjidhje të mbyllen të gjitha shkollat , por as të hapen të gjitha shkollat. Ka zgjidhje të ndryshme, rreth gjysma e fëmijëve të shkojnë në shkollë një javë dhe javën tjetër gjysma. Ka gjëra që do të provohen “. ka thënë Gates. 

(k.a;f.g/dosja.al)

Shto Koment