Bota

Lajmëroi divorcin me bashkëshorten, Gates zgjedh mikun e tij miliarder 97-vjeçar për ta përfaqësuar në gjyq

Munger, 97 vjeç, nuk është avokat i familjes. Ekspertiza e tij është në biznes, filantropi dhe pasuri të paluajtshme.
Featured image of article: Lajmëroi divorcin me bashkëshorten, Gates zgjedh mikun e tij miliarder 97-vjeçar për ta përfaqësuar në gjyq Bill Gates dhe avokati i tij Charlie T Munger(majtas)

SHBABill Gates ka punësuar avokatin miliarder 97-vjeçar Charlie T Munger për ta përfaqësuar atë në divorcin me gruan e tij Melinda.

Munger, 97 vjeç, nuk është avokat i familjes. Ekspertiza e tij është në biznes, filantropi dhe pasuri të paluajtshme. Ai dhe Bill janë miq nga koha e tyre në Berkshire Hathaway, kompania mbajtëse e Warren Buffett, Bill e cila shërbeu në bord për 16 vjet dhe ku Munger mbetet Zëvendës Kryetar sipas Mail Online. 

Themeluesi i Microsoft dhe gruaja e tij njoftuan të hënën se ata janë divorcuar pas 27 vitesh martesë. Në letrat e paraqitura në shtetin e Uashingtonit, Melinda, 56, përshkroi marrëdhënien e tyre si ‘të prishur në mënyrë të pakthyeshme’ dhe vajza e madhe e çiftit, 25-vjeçarja Jennifer Gates, ka folur publikisht në mediat sociale për vështirësitë që ka kaluar familja kohët e fundit. Asnjë nga dy fëmijët e tjerë të rritur nuk kanë komentuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në peticionin e saj për divorc, Melinda thotë se mbështetja e bashkëshortit ‘nuk është e nevojshme’ – që do të thotë se ajo nuk do të kërkojë pagesa të rregullta nga Bill por do të marrë një zgjidhje që ka të ngjarë të negociohet privatisht, nëse nuk është vendosur tashmë.

Avokatët janë të tronditur që nuk ka pasur asnjë para-zhvillim, duke qenë se Bill kishte bërë tashmë miliard dollarët e tij të parë në moshën 31 vjeç në 1987 – të njëjtin vit kur ai u takua me Melindën. Tani, pasuritë e tyre të panumërta janë gati për t’u marrë.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment