Bota

Bill Gates merr dozën e dytë të vaksinës, jep LAJMIN E MIRË: Në pranverë mund t’i rikthehemi normalitetit

Gates tha se ai planifikon të mbajë maska ​​gjatë gjithë vjeshtës derisa shkalla e infektimit të bjerë ndjeshëm, duke shtuar se praktika nuk është ndonjë gjë e madhe katastrofike.
Featured image of article: Bill Gates merr dozën e dytë të vaksinës, jep LAJMIN E MIRË: Në pranverë mund t’i rikthehemi normalitetit Bill Gates

SHBA– Miliarderi, Bill Gates, 65 vjeç, mori dozën e tij të dytë të vaksinës Covid një javë më parë. Por edhe pse bashkëthemeluesi i Microsoft është plotësisht i vaksinuar, ai ende po ndjek masat paraprake të sigurisë si mbajtja e maskës.

“Unë dua të jap një shembull të mirë. Nëse jeni të vaksinuar, përsëri mund të transmetoni.”– tha ai.

Ai u shpreh se shumë njerëz kanë menduar se në cilën pikë do të jemi në gjendje të kthehemi në normalitet, ose të paktën të ndërpresim masat e parandalimit si distancimi social dhe maskimi. Sipas tij në fund të pranverës ose verës mund të arrijnë në një lehtësim masash.

“Unë nuk do të ndaloj të mbaj maska ​​ose të jem i kujdesshëm, veçanërisht rreth njerëzve të moshuar që nuk janë vaksinuar,”- i tha Gates Sorkin, i cili është gjithashtu bashkë-ankorues i “Squawk Box” i CNBC.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gates tha se ai planifikon të mbajë maska ​​gjatë gjithë vjeshtës derisa shkalla e infektimit të bjerë ndjeshëm, duke shtuar se praktika nuk është ndonjë gjë e madhe katastrofike.

Ndërsa njerëzit që janë vaksinuar duhet të mbajnë maska ​​në publik dhe përreth njerëzve nga jashtë familjes së tyre që nuk kanë marrë vaksinën, është e sigurt për njerëzit e vaksinuar plotësisht që të marrin së bashku maska ​​pa sans.

Deri në maj ose qershor, të gjitha grupet me përparësi do të vaksinohen në mënyrë që të rinjtë pa kushte themelore të kenë të drejtën të vaksinohen, tha Fauci gjatë dhe intervistës me ‘Pod Save America’ në 18 Shkurt.Duhet të ketë doza të mjaftueshme të vaksinës për të vaksinuar 300 milion njerëz deri në korrik.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment